View Single Post
  #2  
Vechi 01.09.2014, 23:32:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

postat de pr. Petru Pruteanu :
Citat:
E o adevărată distracție să citești ce scriu astăzi unele pagini românești (iar peste 13 zile vor scrie și cele "moldovenești"): cică e ÎNCEPUTUL ANULUI BISERICESC. La Patriarhie s-a făcut și Te-Deum cu această ocazie. Eu aș vrea măcar un argument teologic care să mă convingă că la 1 septembrie se începe "anul bisericesc", căci toate cunoștințele mele teologice îmi spun că ANUL BISERICESC SE ÎNCEPE LA PAȘTI! Asta poate fi foarte ușor demonstrat după sistemul lecturilor biblice și al folosirii cărților liturgice.
La 1 septembrie se începea anul civil bizantin (indictionul), iar acum anul civil se începe la 1 ianuarie (și se mai face un Te-Deum). Încă înainte de Bizanț, la vechii romani, anul se începea la 1 martie (de unde și numele lunilor septembrie-decembrie = 7-10). După căderea Constantinopolului, probabil chiar la 1 septembrie 1454, grecii ortodocși din noul Imperiu Otoman au sărbătorit ANUL NOU așa cum erau obișnuiți până atunci, adică la 1 septembrie, dar întrucât turcii începeau anul după calendarul islamic (religios), s-a creat impresia că și 1 septembrie era începutul "anului bisericesc", mai ales că liderul politic al grecilor (etnarhul) era chiar patriarhul și, probabil, chiar îi felicita pe greci cu ocazia Anului Nou. În realitate, 1 septembrie nu are nimic cu calendarul bisericesc, iar obiceiul de a număra în Biserică lunile începând cu septembrie, nu este decât o relicvă bizantină (ca multe altele), care nu are absolut nici un substrat teologic, chiar dacă unele idei (forțate și nefundamentate) se regăsesc chiar în slujba Mineiului de la 1 septembrie.
Deci, Anul Nou civil începe la 1 ianuarie, iar cel bisericesc la Paști. Iar 1 septembrie nu înseamnă nimic nici dpdv civil, nici dpdv bisericesc. Ține de "a fost odată ca niciodată, că dacă nu era, nu se povestea...".
Reply With Quote