View Single Post
  #18  
Vechi 09.10.2015, 16:33:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oamenii de la țară sunt tot mai atrași de produsele mai ieftine și bine ambalate. Și nu prea mai există sat fără un magazin mixt. Sunt mulți țărani care au început să fie comozi, în schimb tot mai mulți oameni de la oraș preferă munca de la țară sătui de atâtea chimicale.
Eu cumpăr de la piață și văd ce mănîncă piețarii. Lîngă fiecare piață este un junkshop sau mai multe de fapt, de unde iese fumul gros. Rar cîte un țăran care scoate ciorba adusă de-acasă.

Și cînd le spun că nucile ”mucegăite” cauzează cancer și că ei se fac vinovați dacă nu aruncă miezul rău - se uită mirați sau ironici la mine.

Iar dacă o văd pe fiică-mea că mănîncă morcovi, castraveți sau broccoli crud acolo pe loc, se crucesc.

Ce să mai zic de clasicul încăpățînații care împrăștie bomboane copiilor în biserică după ce s-au împărtășit. De ani de zile le spun că nu ne trebuie dulciuri, dar ei insistă deși chiar fiică-mea îi refuză. Cu cît trece mai mult timp în prezența răului, cu atît creierul spălat nu are șanse de mîntuire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote