Subiect: Doua nebunii
View Single Post
  #4  
Vechi 29.10.2010, 09:20:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

despre doua categorii de oameni zice scriptura ca sunt nebuni
1. despre cei care neaga existenta lui Dumnezeu :"Zis-a cel nebun in inima sa:nu este DUmnezeu"
2. despre cei care isi fac pantecul dumnezeul lor(a se vedea pilda bogatului cu tarina care rodise f mult si caruia i se spune:"Nebunule, chiar in noaptea asta ti se va lua sufletul...")

Deci exista 2 tipuri de nebunii, specifice a doua categorii de oameni.Imbuibarea e generatoare de multe rele, incepand cu lipsa "chefului" pentru rugaciune.or un om fara rugaciune, fara paza mintii deschide usa tuturor relelor.

urmeaza apoi clasa omului "inteligent", care in urma unui prea mare studiu ajunge la concluzia ca nu este Dumnezeu.(chestia asta nu am crezut-o niciodata, cred doar ca exista oameni pe care Divinitatea i-a "dezamagit" intr-un anumit moment iar in semn de protest ei ii neaga existenta. Ideea de Dumnezeu e sadita in insasi firea omului, deci ea exista inca de la inceputul existentei ca om, a nega existenta Divinitatii e o lupta impotriva firescului).

Aceste doua nebunii sunt generatoare de moarte(uneori, aceasta moarte e asumata cu zambetul pe buze), sunt rezultatul pacatului si a incapatanarii omului de a se departa de Dumnezeu.Atunci cum ar putea Dumnezeu sa dea raiul celui care toata viata l-a refuzat?Dumnezeu nu obliga pe nimeni, nu face sila nimanui.

celalalt tip de nebunie, nebunia pentru Hristos e o cruce f grea, pe care Dumnezeu nu cere nimanui sa o duca.Daca exista unii, care dintr-o dragoste foarte mare fac acest lucru,slava Lui Dumnezeu!Isi vor lua plata lor. dar foarte putini sunt cei care si-o pot asuma, constienti fiind de de greutatea ei.
Sa incercam sa fim "normali", o normailtate pe care a propovaduit-o Hristos!
si am nadejdea ca asa ne vom mantui...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote