View Single Post
  #117  
Vechi 17.09.2022, 19:49:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Tradiția în general reprezintă substratul religios pe care s-a format noua religie, obiceiuri, ritualuri preluate din vechea credință.
Cât și ceea ce acumulează pe parcursul evoluției și dezvoltării ei,sau sub forma de împrumuturi sau creații proprii în funcție de necesități și probleme sau acțiunii specifice adaptate pentru funcționarea acesteia.

Practic aici este relevantă tradiția, întrucât păstrează de la începuturile civilizației modul natural de expresie al credinței și modulurile de expresie ale omului neinfluențat de religiile "instituționalizate", apărute mai târziu.

Deci de asta ,in general ,merg mână în mână tradiția/religia cu dogma "oficială".

Când vorbim despre canonul biblic, vorbim și despre cărțile excluse din acesta,sau manuscrise recent descoperite Qumran/Marea moartă,sau cărți gnostice/apocrife etc.

Deci cei care au "format"Biserica și Scriptura actuală au și distrus practic "Adevărul"...Dar intrăm în alte aspecte aici...

Acuma eu când exprim opinii din diferite zone religioase,nu vreau sa se înțeleagă că sunt și adeptul/practicantul acelora.

Repet,nu sunt sunt adept/membru/practicant al nici unei religii/organizații/secte religioase.

Și nu incerc sa promovez/susțin niciuna in mod special.Logic poate uneori pare că inclin spre (neo)Protestantism sau Catolicism sau New Age sau știu eu..Însă doar accentuez anumite părți bune/rele într-o manieră subiectivă,însă incerc cât de cât să fiu obiectiv.

Ce mă interesează pe mine este integrarea umanității in conștiința cosmică universală...

Pare utopic,dar a fi conectați toți la Sursă,cred că este idealul spiritual al planetei.

Iar religia nu pare că poate oferi asta, tocmai de asta vorbesc despre spiritualitate și curente care sunt interesate de aceasta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.09.2022 at 20:15:28.
Reply With Quote