View Single Post
  #119  
Vechi 17.09.2022, 22:25:30
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Înclini spre neo(Protestantism) sau Catolicism ca să critici ortodoxia.
Apoi critici însăși Biblia din perspectiva New Age.
Adică te folosești de un instrument ca să critici o dogma,apoi critici instrumentul respectiv.

Nu ești de acord cu orice religie și propui spiritualitatea.
Ce anume? Yoga? Meditație transcendentala?

A fi una cu Sursa sună...Sursa e ceva impersonal,departe.
Dumnezeu în creștinism e Persoană ,e apropiat, ii spunem intim Doamne, Tată.

Si Bivolaru la MISA declara ca vrea integrarea umanității în conștiința cosmica,în Absolut.
Si Osho în State.
Mântuitorul ne-a avertizat de hristoșii mincinoși ai vremurilor din urma. "După roade ii veți cunoaște ".

Ce forma de spiritualitate propui? Cum se unesc oamenii care îmbrățișează aceasta forma? La biserică, online,în spirala? Ce anume fac?
Pana la urma nu ai ajunge tot la o forma de organizare,o doctrina,o ierarhie?! Retoric întreb.
Eu nu propun nimic,nu sunt în măsură să propun eu ceva...

Eu doar încerc să înțeleg,sa discut și să studiez ce au produs alții...

Însă dacă critic ceva,nu fac decât să utilizez rațiunea pentru a observa ceea ce se întâmplă în jurul meu...

Roadele acestor hristosi mincinoși sau profeți falși.... Dă-mi voie să-ți spun că eu nu cred in eroare/erezie sau adevăr absolut in situația actuală a umanității...

Exista doar stadii de evoluție, căi diferite și poziționarea in cadrul polarității,care până la urmă face parte din noi in ambele polarități+-.

Este irelevant ce propune omul în raport cu ce reprezintă Absolutul/Sursa/, Dumnezeu...

Eu cred că indiferent de raportarea noastră la Divin , indiferent ce cum este reprezentat acesta în fiecare etapă a umanității, singurul factor dinamic este omul,Divinul rămâne același,însă formele sale de manifestare asupra umanității,și implicit a percepției omului asupra Lui.

Deci nu contează...Omul este emanație,o parte integrantă din Absolut, nu-i rămâne decât să înțeleagă asta,și să conștientizeze că este unit cu tot ce este din jurul lui.

Nu ai nevoie de o religie pentru asta,sau de apartenență la vreo organizație, doctrina sau altceva de genul.
Practic religiile mai mult dezbină decât unesc,aduc mai mult război decât pace și inloc să răspândească un mesaj de iubire și pace, provoacă teamă,ura și intoleranță.

Faci parte din umanitate....Este scris in ființa ta asta....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.09.2022 at 22:31:58.
Reply With Quote