View Single Post
  #14  
Vechi 07.04.2023, 15:43:04
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Nasterea din nou (de sus) sau primirea dreptului de cetatenie in Imparatia lui Dumnezeu este cel mai mare eveniment care poate avea loc in viata unui om. Nasterea din nou este obligatorie pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu. (Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din nou, nu va putea sa vada imparatia lui Dumnezeu. Evanghelia dupa Ioan 3:3)
Ati incercat vreodata sa va explicati aceasta metafora a "nasterii din nou"? De ce nastere si nu pur si simplu schimbare de opinii? Pentru ca de fapt trecerea la o religie e o tranzitie de la a nu crede ceva la a crede ceva. In aparenta, o asemenea tranzitie ar fi cat se poate de simpla. Sa zicem ca nu cred in Dumnezeu. Se intampla la un moment dat sa gasesc niste dovezi ale existentei sale si gata, am sa cred fara absolut nicio problema, la fel cum ajung, de exemplu, sa cred ca am niste bani in buzunar in momentul in care ii scot din buzunar si ii vad.

Oare treaba sta chiar atat de simplu? Bineinteles ca nu. Nu poti dovedi prin logica sau experiment ca Dumnezeu e ceva real. Mai intai ca argumentele care au fost aduse pana acum (ontologic, cosmologic, al cauzei etc.) s-au dovedit a fi eronate, desi prin manualele de teologie ele inca sunt pomenite ca fiind perfect valide. Poate ca la un moment dat isi vor da seama si teologii cum sta situatia cu ele. De asemenea, Dumnezeu, asa cum e definit de teologi, nu poate fi obiect al cercetarii, adica nu poti face experimente cu Dumnezeu asa cum faci cu substantele chimice, atomii, electronii, campul electromagnetic sau teoria relativitatii. Asa ca singurele argumente care iti stau la dispozitie sunt cele emotionale. Il impresionezi pe om pentru a crede ceea ce crezi tu, sau il toci la cap pana se convinge, ca sa dau doar doua exemple de metode de convertire. Metoda nu e importanta, ci doar ca ideea sa se nasca in mintea omului. Iar astfel omul va simti ca s-a nascut din nou, nu ca noua sa convingere a aparut in mod natural din niste observatii ale realitatii care nu i-au schimbat in niciun fel modul de gandire, ci au fost intrutotul de acord cu metoda lui de gandire.

Un om care incearca sa vada cum a ajuns sa aiba o anumita convingere, adica sa analizeze temeiurile propriilor convingeri si daca ele se justifica, nu poate sa se nasca din nou, pentru ca s-a nascut bine inca de la inceput.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ne naștem din nou cu fiecare spovedanie, împărtășanie, Sfântă și Dumnezeiască Liturghie pe care Dumnezeu ni le îngăduie să le experiem.
Termenul "nastere" poate uneori sa creeze confuzie. Intr-adevar, omul se naste in fiecare moment, adica se schimba. Omul e perfectibil, ar trebui sa caute tot timpul adevarul, insa nu la modul haotic, ci urmand o anumita cale, o anumita metoda. Daca isi schimba mereu metoda, s-a dus naibii cautarea adevarului. Deci nici prea multa "nastere din nou" nu e buna.

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Care considerați a fi autoritatea în ce privește Cuvântul lui Dumnezeu?
Singura autoritate care merita sa fie luata in considerare e realitatea. In rest, pierdere de vreme... Iar daca cuvantul lui Dumnezeu se dovedeste a fi vorba goala, asta e! Orice adevar poate fi pus sub semnul intrebarii, iar daca el nu rezista testelor, cu atat mai rau pentru el. Decat sa credem in false adevaruri, mai bine nu credem nimic. Ar trebui sa credem doar in lucruri verificate, asta desigur pana ce ele se dovedesc a fi neadevarate (uneori se intampla si sa ne dam seama ca lucrurile in care am crezut sunt altfel decat credeam noi).
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote