View Single Post
  #18  
Vechi 09.09.2011, 01:50:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În iudaism, știu că s-a păstrat credința potrivit căreia fiii lui Israel ar fi unicul popor ales al lui Dumnezeu. De aceea, nu se pune accentul pe ideea de misionarism, de convertire a celor de alte religii. Sper să nu greșesc...
Eu stiam ca ei merg pe principiul o carte-un profet, deci considera ca legamantul Lui Dumnezeu cu Israel, reinnoit cu fiecare generatie se adreseaza strict urmasilor acestuia, insa nu exclud ca celelalte popoare sa fi avut si ele profeti trimisi de Dumnezeu, insa ei au legamantul lor, prin cartile revelate si pe acela il respecta. Dupa ei, nu trebuie sa te convertesti la Iudaism pentru a fi apropiat de Dumnezeu, de aceea nu a existat prozelitism. (poate acum gresesc si eu)

Legamantul incheiat de Dumnezeu cu Avraam contine 3 parti: una pentru Avraam, una pentru neamnul lui Avram (urmasii Iacov) si o parte pentru toate familiile pamantului. Acest „legamant vesnic" a fost incalcat de Israel, prin apostazie. Dumnezeu a urmarit sa stabileasca legamantul avraamic cu fiecare generatie care i-a succedat, incepand cu fiul lui Avraam, Isaac (Facere 17:21). Nu era suficient ca Isaac a avut ca tata pe Avraam, el trebuia de asemenea sa accepte promisiunile Lui Dumnezeu, prin credinta si numai dupa aceea putea Dumnezeu sa spuna: „Eu sunt cu tine; te voi binecuvânta, și îți voi înmulți sămânța" (Facere 26:24).

Din cele 3 religii monoteiste, Crestinismul si Islamul sunt de jure religii misionare, pentru ca in cartile sfinte exista aceasta porunca, spre deosebire de Iudaism. Apare, totusi, in Facere 12: 2-4 un indemn pentru evrei, un fel de misionarism, insa prin puterea exemplului, nu prin predicare.

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 02:20:05.
Reply With Quote