View Single Post
  #40  
Vechi 13.09.2022, 21:51:40
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Absolut nimic din ce interacționăm în viața curentă nu ne întreabă de cruci, mătănii, religiozitate, Biblie, există chiar femei care resping ideea de credință, mers la Biserică, și vor fi la un moment dat soții și mame.
Poate doar dacă lucrezi la o mitropolie, dar și acolo sunt mulți oameni ca și în seminarii și facultăți teologice despre care încerci să-ți dai seama ce caută în acel mediu că vocație nu pare că au.

Mă uit în jurul meu în viața socială(nu în parohie) și dacă sunt 5% care au habar de subiecte religioase e mult, majoritatea se axează pe excursii, distracție, cei mai serioși pe construitul unei case, carieră și cam atât.
Eu zic ca nici 1% din cei din jur (vecini,colegi de serviciu și șefi, oameni de pe strada,participanți la trafic, rude și prieteni chiar) n-au habar sau interes de subiecte legate de credință.
Ba la serviciu poți fi privit chiar cu suspiciune dacă îți afirmi convingerile religioase. Deși suntem la nivel declarativ peste 90% credincioși în tara asta, dacă vorbești ceva dintr-o carte a vreunui Părinte sau un adevăr teologic universal au impresia ca ești de la vreo secta.

Ba mai mult, ca să te tachineze iau în batjocură cele sfinte.
Ma întristează când văd unde am ajuns și încotro ne îndreptăm oare Doamne?!....
Reply With Quote