View Single Post
  #32  
Vechi 27.04.2012, 18:47:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că sfatul trebuie cerut la un singur duhovnic, respectiv la cel la care ne mărturisim. Prin gura lui primim răspuns de la Dumnezeu. Răspunsul pe care ni-l dă el ne depășește (singuri nu ni-l putem da, căci altfel n-am mai apela la duhovnic), prin urmare nu putem să ne instituim pe o poziție critică față de duhovnic.
Da , este adevarat si bine ce spui tu . Si probabil ca asa faci tu sau ca pina acum nu ai fost pus in situatia de a fi neaparata nevoie sa cercetezi mai multi duhovnici . Am aceiasi parere .
Dar, dar, insusi Cleopa a practicat el asa ceva si in plus recomanda altora , in probleme delicate sa ii consulta si pe parintele Paisie Olaru si inca si alti duhovnici ai Sihastriei . Indemna Cleopa : cine vrea sa se mintuiasca , cu intrebarea sa calatoreasca !
De asemenea, in viata parintelui Marcu de la Sihastria este descris episodul in care a inceput sa auda un cor de ingeri slavoslovind neincetat (cei care au citi cartea sau care o vor citi vor intilni pasajul) si care nu s-a oprit deloc. Dupa ce s-a spovedit la toti duhovnicii Sihastriei fara nici un rezultat a primit binecuvintare de la staret sa umble prin toata Moldova pina ce se v-a vindeca . Si spune ca a fost la Putna , la Neamt ... si nu mai stiu pe unde pina in cele din urma corul de ingeri a incetat sa mai cinte .
Stia bine batrinul Marcu ca acesti ingeri nu sunt adevarati , deoarece el nu avea nici o vrednicie pt. asta si de aceea a cutreierat mult pina la isbavire .

Asadar , iacata ca se poate si asa , fie de voie , fie de nevoie ! Si nu este nimic gresit procedind astfel !
Dar iarasi intreb , spuneti voi prin gura carui duhovnic credeti ca a vorbit Dumneze si prin care nu ? Dar nu, de ce ? Pai nu vorbeste prin gura fiecaruia ?
Ba da , numai ca intr-o oarecare mica masura lucrurile mai depind si de credinciosul in sine , de cit de credincios este el si de cit de adevarata este dragostea lui pt. Hristos , de cit de mult se smereste el !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote