View Single Post
  #33  
Vechi 20.08.2015, 19:09:54
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

Inteleg punctual tau de vedere in privinta botezului dar nu este normal ca parintele sa aleaga pentru copil din ce religie sa faca parte . Acel copil nu isi da consimtamantul pentru acea decizie ( de a fi botezat ) . Un copil cand este mic nu poti spune despre el ca este de dreapta sau de stanga, politic vorbind; dar poti spune despre el ca este crestin.
De ce nu poti spune aceste lucruri despre el ? Deoarece nu a ajuns indeajuns de matur incat sa aiba propriile opinii despre lumea din jurul lui.
Din ceea ce spui, inseamna ca peste 4 miliarde de oameni care traiesc pe planeta si vor muri la un moment dat, nu vor ajunge alaturi de dumnezeu deoarece s-au nascut in alta zona geografica. Nu ti-se pare putin pueril ?
Imi spuneti ca un copil care moare inainte de vreme, nu a cunoscut “adevarata bucurie” . Cea mai mare bucurie pe care o are un copil sau un om, din punctual meu de vedere, este sa fie iubit neconditionat de familia lui . Dumnezeu nu iubeste neconditionat !
Biserica nu traieste din acest motiv intr-o urgenta a convertirii, motivul adevarat este de a avea cat mai mult adepti , macar pe hartie…
Cel mai puternic argument in privinta botezului vine chiar din biblie can Iisus spune “„Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a lor este împărăția lui Dumnezeu." , acei copii nu erau botezati si se pare ca a lor era imparatia cerurilor.
Imi spuneti la sfarsitul primului argument ca “Cu fiecare om care moare nebotezat, o stea nu va straluci niciodata pe Cer” . Sunt convins ca suneti acest lucru metaforic, deoarece nu au nici-o legatura stelele ( planete sau sori ) cu un ritual primitiv.
Daca nu vorbiti metaforic, va rog sa imi explicati cum se intampla asa ceva ?

La al doilea argument “Ideea asta glamuroasa a puritatii copiilor e contrazisa de simpla observatie cinstita. Egoismul, violenta si toate relele sunt consubstantiale naturii umane cazute si concupiscente. “ , pot spune ca un copil cand face rau, in marea majoritate a cazurilor nu realizeaza acest lucru, deoarece nu stapaneste foarte bine notiunea de bine si rau . Dupa aceea continuati cu “omul” in general… Omul la maturitate poate fi cum doreste, eu vorbeam strict de copii . Din ceea ce spuneti despre copii, reiese faptul ca acestia sunt niste fiinite fara scrupule pana primeste “ o baita”
“Nimic nu va impiedica sa postati in topicuri despre Biblie (avem un intreg subforum) ori sa deschideti un topic nou. Dar, pentru asta va trebuie nu numai timp, ci si o anumita disponibilitate de a asculta ce au de spus oameni care si-au consacrat intreaga viata studierii Cuvantului lui Dumnezeu. Tot ceea ce noi stim, de la ei stim.”
Daca nu sunt de acord, asta nu inseamna ca nu am disponibilitatea de a asculta, intradevar, cu timpul stau mai prost dar pot scrie o data pe saptamana.
“Cu cativa ani in urma am fost membru in Consiliul Parohial al Bisericii Sf Vasile de pe Polona. Imi aduc aminte perfect de sedintele Consiliului si Curiei parohiale. Mie nu-mi vindeti castraveti. Intretinerea, adica plata apei, telefonului, gazului, curentului, internetului nu sunt de la stat. In anul bugetar de care m-am ocupat, statul a platit…”
Daca nu sunt indeajuns de multi enoriasi, cum spuneti dumneavoastra, de ce se mai construieste in ritmul acesta lacase de cult ? In felul acesta i-ati raspuns si lui AlexB … Biserica a avut profit anul trecut peste 7 mil de eur, nu ar trebui sa va plangeti ca acest cult o duce prost cu banii. Asa ca, unde sunt “castravetii” ?
AlexB spune ca sunt 17000 de biserici la 17.000.000 de adepti. AlexB, cate spitale sunt la aceiasi numar de locuitori ?
“Iarasi, cred ca vorbesti fara sa ai date. Biserica Catolica este cel mai mare finantator mondial in lupta impotriva SIDA. Numarul exact al orfelinatelor, spitalelor etc poti sa-l afli din ce am scris in topicul "sociologia credintei", sursa oficiala fiind Anuarul Pontifical. Ca sa nu mai vorbesc de banii pe care Biserica ii investeste in invatamant si cercetare…”
Cred ca am destul de multe date, trebuie doar sa dau un search pe google si pot afla cam orice… Spuneti ca biserca catolica este cel mai mare finantator mondial in lupta cu SIDA, dar daca stam sa ne gandim mai bine, cele mai mare focare de SIDA sunt in Africa ( populatie majoritara catolica ). Stiti ca in Africa aceasta biserica predica impotriva prezervativului, iar marea majoritate sunt atat de indoctrinati incat asculta… Daca ar predica mai putin si ar cumpara mai multe prezervative, cred ca s-ar vedea o diferenta…
Totusi , aici suntem pe un site crestin ortodox, nu stiu de ce ati bagat catolicii in fata.
Spuneti ca ortodixia are niste realizari admirabile sub patriarhul Daniel . Cum de nu a auzit nimeni de ele ?
“Dar misiunea diaconala a Bisericii nu trebuie in niciun caz sa treaca inaintea misiunii apostolice, fiindca nu doar cu paine se va hrani omul. Cand spunem "Cristos este Regele nostru", spunem ceva simplu si concret: Cristos este primul servit. Il servim pe Cristos inaintea oricui.”
Serios ? nu imi vine sa cred ca aud asa ceva de la un crestin . Cu siguranta este asa cum spuneti dar , nu credeti ca este mai important sa salvezi o viata, decat sa mai adaugi un turnulet la o biserica ?
Spuneti ca biserica il serveste pe Cristos inaintea oricui, atunci biserica nu este pentru oameni , este pentru divinitate… Inteleg ca aceste invataturi le aveti din biblie, atunci dumnezeu nu are compasiune pentru “cea mai de pret creatie a lui” . Pentru el sunt mai importante niste ziduri, decat sa ajute oamenii. Asta se intelege.
“Din nou, fals. Exact vaccinul nu il platesti. Vaccinul vine de la Sanepid si e platit din fonduri ministeriale, adica din Bugetul Statului. Dimpotriva, actul medical este platit de Casa de Asigurari, si asta indiferent ca faci vaccinarea in cabinet privat ori in spital aflat in relatie contractuala cu statul.”
Intradevar, am gresit in aceasta afirmatie, dar ideea din spatele ei ramane in picioare.
Acum spre final, vreau sa va intreb cate lucruri la care nu stiu cum imi veti raspunde. Logica mea da rateuri foarte mari la aceste intrebari si sunt curios care este logica dvs.
1 . Hristos dupa ce a inviat, s-a ridicat la ceruri cu trupul .
Stim ca raiul nu este un loc tangibil, toate fiintele care sunt acolo, inclusiv dumnezeu sunt entitati, spirite… etc. Cum explicat acest lucru ? El cu trupul material, restul spirite ?
2. Vechiul testament este plin de ura “ ochi pentru ochi si dinte pentru dinte” , pe cand noul testament este plin de iubire “ intoarce si celalalt obraz” .
Cum poate o entitate atotcunoscatoare si atat de evoluata“dumnezeu” , sa se intoarca la 180 de grade, sa isi schimbe toata ideologia si parerile despre oameni ?
3. Timp de sute de mii de ani, oamenii au trait “bezna”, foarte multe femei mureau dand nastere, speranta de viata era sub 30 de ani . Dar acum 2000 de ani, s-a hotarat ca trebuie sa faca ceva si l-a trimis pe Hristos sa ii scoata din “bezna”, ei fiind iesiti de mult. Nu era mai logic pentru el sa apara mai devreme si sa le spuna sa se boteze, altfel nu cunosc “adevarata bucurie” ?
4. Hristos este reprezentatia lui dumnezeu pe pamant. Corect ? atunci ce vi-se pare gresit in urmatoarea propozitie?
God sacrificed himself to himself to save us from himself
Este ca si cum eu ma sacrific pe mine, pentru mine, ca sa te salvez pe tine ( omul ) de mine.
Am realizat un fapt in ultimul timp . Indiferent de cat de mult va evolua tehnologia si ominirea va putea da un raspuns la orice, persoanele credincioase vor spune “ ok, dar ce a fost inainte, cum explici ? Clar , este dumnezeu ! “
Spre exemplu : in momentul de fata oamenii de stiinta nu pot explica teoria big bang-ului. De aceea toate bisericile spun ca dumnezeu a fost cauzalitatea. Cand se va putea explica acest lucru, dumnezeu va fi in spatele acelui lucru…
Pot da ca exemplu un copil care poate intreba la infinit “ de ce? “
Va multumesc pentru ca va faceti timp sa imi raspundeti la postari Domnule Mihnea Dragomir !

In alta ordine de idei , ALEXB, nu ai inteles nimic din link-ul acela .
Am sa iti explic in mare deoarece nu am rabdarea necesara de a-ti traduce in romana despre ce era vorba.
Ateul a spus ceva de genul : de ce rugaciunea nu are efect atunci cand un copil este rapit si o intreaga comunitate se roaga pentru el, iar acel copil dupa o perioada este gasit mort ?
Persoana religioasa a spus ca dumnezeu avea alte planuri pentru acel copil si de aceea nu l-a ajutat .
Ateul a raspuns ca printr-o logica minimala, rugaciunea nu are nici un efect deoarece dumnezeu face tot ce vrea el .
Am scris 3 fraze pe un subiect care s-a dezbatut 20 min .
Care este logica ta in aceasta privinta ? ALEXB
Nu este nevoie de nici un studiu verificabil in privinta rugaciunii , cea mai buna logica in aceasta privinta este faptul ca sute de milioane se roaga, dar nu se intampla nimic. Daca s-ar intampla, nu ar mai fi atatea boli… etc…
Miracolul este lucrul care nu poate fi explicat in momentul de fata. Daca acel miracol este explicat, atunci nu mai este miracol . Foarte simplu , nu ?
Poti spune “patetic” dup ce vei invata limba engleza si vei avea rabdarea sa vezi acel debate pana la capat.

Imi cer scuze daca am mai facut greseli de ortografie, dar am scris in word si nu am reusit sa dezactivez autocomplete-ul ...
Reply With Quote