View Single Post
  #8  
Vechi 16.11.2019, 15:01:56
Armand76 Armand76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2019
Mesaje: 1
Implicit Doamne ajuta!

Este pilda care m-a framantat multa vreme, pana am gasit interpretarea unui parinte care m-a eliberat. Pilda se refera la "administratorul nedrept" si Mantuitorul spune in pilda ca cel nedrept in cele mici va fi nedrept si in cele mari. Rezulta ca acel "Si eu va spun:" se citeste ca "Iar eu va spun:". Altfel Domnul si-ar contrazice propria invatatura si asta ar anula tot sensul. Asadar partea care da de gandit s-ar citi cam asa: Dupa modul de gandire al lumii, administratorul este intelept, pentru ca pentru lume intelepciunea lumeasca este mai presus de cea a "fiilor luminii" (care par prosti sau fraieri in corectitudinea lor) , dar eu va spun ca daca va faceti prieteni cu ajutorul "bogatiilor nedrepte" acestia va vor primi in corturile lor, dar in cele vesnice va primeste Cel care apreciaza dreptatea, corectitudinea, loialitatea fata de cele marunte deci si fata de cele mari (ale Imparatiei Lui). Am putea spune ca Domnul a fost ironic, iar in aceasta cheie ar suna cam asa: Faceti-va numai prieteni cu ajutorul bogatiilor nedrepte ca apoi va v-or primi ei in corturile vesnice. Sigur ca e o problema sa redai aici in cuvinte scrise intonatia, care este esentiala intr-un astfel de context, dar citind fraza care urmeaza, dupa parerea mea totul devine clar in cele sustinute de Domnul nostru care este Adevarul. Cum spunea si Parintele Teofil Paraianu, Domnul nu indeamna prin aceasta pilda sa fim nedrepti ci dimpotriva, sa nu fim ca "administratorul nedrept", chiar daca lumea ne va lauda daca vom fi asa, ci daca vrem in "Corturile Vesnice" sa fim administratori drepti si peste bogatiile lumesti.
Sper ca si voi va veti simti eliberati de aceasta interpretare si Domnul sa ne pastreze mereu in Adevar prin cuvintele Scripturii pri Harul Spiritului Sau Sfant!
Reply With Quote