View Single Post
  #27  
Vechi 07.02.2012, 14:50:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Insa e putin trist cand oamenii se iau dupa ce spune parintele x sau parintele y, in loc sa cerceteze ei. Caci cum altfel sa il descoperi pe Pr.Arsenie de ex., daca nu il cercetezi tu pe el, fara sa te iei dupa ce spune unu si altul. Intr-un fel, si oamenii isi apara Parintele sau Sfantul preferat. Fiecare parinte are un har, o personalitate. Rar gasesti doi care sa fie la fel. De aceea e bine sa ii descoperi pe fiecare in parte, separat. La urma, urmei, toti parintii de care am vb pe acest topic au luptat ptr. Hristos, au avut acelasi tel. Asa ca, toti trebuie apreciati. Sunt convinsa ca acum, Pr.Adrian si Pr.Arsenie se inteleg foarte bine, acolo in Rai si se roaga ptr. noi.
Deci eu doar AM AUZIT ca pr. Adrian nu ar fi fost deacord (sau nu intru totul deacord) cu pr. Arsenie. Nu l-am auzit cu urechile mele pe sfintia sa spunand ceva rau despre pr. Arsenie,si nici macar in putinele inregistrari video sau dialoguri scrise. Ideea e ca am ascultat si am citit si eu diferite opinii,pro si contra,si pot spune ca ambele pot fi plauzibile. Si pana nu sunt convins,ce as putea sa fac? Luati exemplul Sf. Ap. Toma,care a adoptat calea de mijloc,in niciun caz pe cea a necredintei. Asa banuiesc ca este cel mai intelept. Pana nu demult aveam indoieli si cu privire la Sf. Stefan cel Mare,insa acum m-am convins. Iar pana sa o fac nu am fost nicio clipa impotriva,ci intr-o stare de cautare,de framantare,de neliniste,si am adoptat calea de mijloc. Dar aceasta cale nu poate fi definita ca fiind credinta ori necredinta,cum si Sf. Ap. Toma este denumit GRESIT ca fiind necredincios (stiti expresia: "Tu esti Toma necredinciosul). El doar s-a indoit,atat. Si aceasta indoiala te poate duce fie la credinta fie la necredinta,Dumnezeu ne va arata tuturor calea. Daca ar fi crezut din prima ar fi insemnat sa fim adeptii teoriei "crede si nu cerceta",care este gresita si NErecomandata de Biserica! Mai intai sa cercetam si apoi sa credem!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote