View Single Post
  #44  
Vechi 09.02.2012, 10:11:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raoul...acum trag concluzia ca tu esti suparat pe niste aspecte pe care nici macar nu le-ai vazut. Cel putin asa reiese din postarile tale. Tu nu ai fost la manastire, insa organizarea de pe acolo in ceea ce priveste vanzarea obiectelor bisericsti te-a dezamagit. Eu iti propun sa le lasi pe cele auzite, chiar si daca ar veni din gura celui care a fost alungat de acolo. El nu poate fi decat subiectiv si nicidecum obiectiv. Nu poti stii cu adevarat de ce a fost alungat, in ce imprejurari si care au fost motivele. Poate nu i-a fost dat sa fie acolo, poate a fost o incercare pentru el, cine stie. Insa de obiectivitatea acestui lucru te vei putea convinge mergand tu acolo. Nu cred ca merita sa te impiedici de asemenea aspecte.

Acum legat de vanzatorul de care ne-ai povestit este atat de simplu sa intelegi ca el era intr-un loc unde deja exista un punct de vanzare si care apartine manastirii. Nu mi se pare corect sa apara pe la poarta manastirii unul care sa vanda. Lasandu-l pe el atumomat se creeaza un precedent. Apoi vine altul si spune: pai daca lui îi este permis atunci eu de ce nu as putea vinde? Si uite asa s-ar trasforma manastirea in balci. Intelegi?
Tin sa iti marturisesc ca ori de cate ori am fost pe la manastire nu am observat vanzatori pe la poarta manastirii - ori nu am bagat de seama, ori nu m-a interesat. Dar motivele tale sa stii ca nu sunt tocmai intemeiate. Ti-o spun ca unui frate tare simpatic. Iarta-ma daca ti-am gresit.
Reply With Quote