View Single Post
  #56  
Vechi 11.02.2012, 18:52:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În anul 1976, când picta biserica Drăgănescu, părintele Arsenie spunea, în dialog cu informatoarea "Vicol Tatiana":
"Conducerii de astăzi nu le trebuie mănăstiri. Ei au lăsat câteva mănăstiri istorice și atât. Ei vor ajunge să cuprindă înntreg pământul, vor conduce lumea. Până atunci va fi bine de noi. Atunci se va vedea care este creștin adevărat, că va răbda toate . Care nu va cădea în valul lumii".

Eu am zis: Eu nu cred că vor ajunge să cuprindă tot pământul , mai ales că sunt oameni fără credință. Parintele Arsenie Boca a răspuns: "Sunt îngăduiți de Dumnezeu... să pună stăpânire pe înntregul glob pământesc... Nu te pune cu ei rău ci să fii credincioasă, că Dumnezeu este în orice loc ca și la Ierusalim ca și la noi. Căci biserica din inima noastră nimeni nu o poate dărâma".(Adrian Nicolae Petcu)
***
Privind viitorul a spus odată: "Zdreanța roșie, secera și ciocanul, steaua cu cinci colțuri va dispare , dar va veni steaua cu șase colțuri , anarhia, și va fi vai și amar de lume". [Cornea Elena (Hârseni)]
***
Părintele Arsenie: Vasile, americanii pe care știu că-i aștepți, nu vor veni! Pe noi, singuri, ne așteaptă o luptă grea și lungă. Cei buni și drepți vor da jertfă mare de viață și sânge, cei slabi, nimicnici și fățarnici vor îngroșa rândurile dușmanilor noștri atât de mult încât vor crede că sunt numai ei, atotputernici și atoateștiitori.
Asta va fi burta lor moale și-i va duce la pierzare când va veni din Răsărit un om cu stea în frunte.
Dar va fi peste mulți ani, peste foarte mulți ani și nouă Dumnezeu nu ne va hărăzi să vedem acele vremi. Tu nu vei putea vedea americanii care atunci vor veni! Mie nu-mi va fi dat să văd, după sărbătoarea deșartă a victoriei , câți dintre cei drepți au mai rămas! Căci , vezi tu, Vasile, după această victorie deșartă, puțini dintre cei drepți vor mai fi în picioare și la sărbătoare. Peste tot vor fi năimiții [vânduți dușmanului] și abia atunci va începe o nouă luptă, poate mai ușoară, căci fără jertfă de sânge, dar la fel de lungă ca și cea pe care am început-o noi acum!

Vasile Șerbu:Dumnezeu să mă ierte, părinte, dar eu nu mai înțeleg nimic. După ce-om răzbi peste zeci de ani, câștigul să fie tot al năimiților?Păi atunci pentru ce mai luptăm noi azi?

Părintele Arsenie: Păi vezi, asta-i Vasile, voi cei drepți și buni trebuie să luptați pentru ca nepoții, strănepoții și copii voștri să fie Oameni, cu capul sus printre drepți, atunci când ne vom întreba câți sunt dintre ai noștri și câți dintre năimiți, la victoria de care ți-am vorbit.[Vasile Șerbu (Arpașul de jos)(Monitorul de Făgăraș, 13-19 feb.2008)]
***
Odată venise o doamnă de la București și Părintele i-a spus că pe București s-a "ouat" de două ori, referindu-se la bombardamente [dar și la cutremure], iar când se va "oua" a treia oara Bucureștiul va fi șters de pe fața pământului deoarece acolo forfotesc păcatele.
Altă dată Părintele ne-a vorbit despre sfârșitul lumii, că sfârșitul lumii nu va fi așa cum gândim noi că va muri toată lumea odată. Ci va muri pe rând. Intr-o parte de lume vor fi războaie, în altă parte cutremure, în alta înecări , vor fi accidente peste accidente, vor fi boli necunoscute și fără leac. Toate acestea le putem vedea în zilele noastre. Toate acestea, pe care le vedem acum, le-a proorocit Părintele Arsenie prin anii 1945-1946 ca să ne întoarcem la credință că sfârșitul nu-i departe. Putem vedea asta după semnele care sunt.
Toate aceste semne ni le-a proorocit Părintele Arsenie prin anul 1945-1946 și ne-a citit [tălmăcit] din Biblie de la Apocalipsă că se va ridica de la Răsărit un popor fără cruce, va bântui casele oamenilor, le va dărâma, le va nimici, se va călca om pe om, se va mânca carne de om și se va bea sânge de om. Cine va rămâne din războiul acesta va fi ales ca grâul din pleavă. Pleava zboară, iar grâul rămâne. Se va alege cine va rămâne.

Părintele ne-a spus: "Nu vă spun de la mine. Așa scrie în carte, în Biblie".
(Preoteasa Lucreția Urea și Paraschiva Anghel)
***
Sunt multe de spus, și are mare dar și mare putere. Acum, de când a trecut dincolo, simțim darul și puterea . Ne povestea că "România va fi Grădina Maicii Domnului, Bucureștiul [reconstruit] va fi noul Ierusalim. Și care vor rămânea, aleșii lui Dumnezeu, că numai aceia vor rămânea, vor fi într-o fericire nemaipomenit de mare. Dar numai Dumnezeu știe care vor fi aleșii". Apoi mi-a spus de băiatul cel mare, care nu aude, că atunci când va fi Bucureștiul Noul Ierusalim, o să fie un om mare, că noi ca părinți nu suntem vrednici să știm unde va fi el.[Letiția Suciu (Dumbrăveni)[Ovidiu.b-aceasta profetie este putin diferita de cea prezentata de tine. Pe ambele le-am intalnit, insa nu stiu exact care este cea adv. Tu ce parere ai? Părintele Arsenie Papacioc; "acest popor va avea un rol important în istoria omenirii".]
***
Reply With Quote