Subiect: Eu, pacatosul...
View Single Post
  #7  
Vechi 13.09.2009, 23:59:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Ce bine ai zis! Deci, cu riscul de a-l cita pe Antonio, dragul meu, nimeni si nimic nu e mai important decat Dumnezeu. Lasa-i pe ei sa se uite urat, sa te certe, sa te batjocoreasca.

"Fericiti veti fi , cand din pricina Mea va vor ocari si va vor prigoni si mintind vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra . Bucurati – va si va veseliti , caci plata voastra multa este in ceruri ." Deci, tot raul spre bine. Viata Dumnezeu ne-a dat-o. Buna, rea. Trebuie sa pazim Poruncile Sale indiferent de pret.
Nu, viața ne-a dat-o Bună , presărată cu ispite și-ncercări , la care nu toți răspundem la fel. Dumnezeu nu poate să-ți dea răul, dar ți-a dat libertate de a alege, iar pentru a putea alege, există cel puțin două variante. Nu poți spune că ai libertate în a alege ceva, dacă nu ai ce alege ! Apoi , ispitele și mai toate câte vin asupra noastră , ne dau înțelepciunea și maturitatea necesară lepădării de cele nefolositoare, precum fierul înroșit și trecut prin foc, se leapădă de rugină .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote