Subiect: Eu, pacatosul...
View Single Post
  #10  
Vechi 28.01.2010, 23:12:08
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu are mila pentru toata lumea, insa nu stiu daca putem fi mantuiti impotriva dorintei noastre. Ce putem face e sa ne rugam lui Dumnezeu sa aiba mila si de noi pacatosii, si de toti ceilalti, si sa avem incredere ca le va tocmi pe toate cum stie El, pentru ca noi suntem mici si nu stim nimic, iar El e atotcuprinzator si ne cunoaste mult mai bine decat ne cunoastem noi insine.

Silencer, nu pot sa-ti dau sfaturi si nici nu vreau, dar cred ca trebuie sa facem pasi mici, pentru ca nu toti putem sa o luam cu ruptul. Framantarile tale, oricat de bine intentionate, sunt sterile daca nu Ii sunt incredintate lui Iisus Christos Dumnezeul nostru. Nu zic de la mine, ci am citit si eu la maica Siluana Vlad care ne indemna sa Ii spunem lui Dumnezeu totul: indoieli dubii, dorinte, pofte, pana si revoltele, pana si faptul ca Doamne, nu Te iubesc si nici pe aproapele, ajuta-ma cum stii - numai sa fim sinceri si sa nu fim fatzarnici in acest dialog. Dumnezeu nu poate fi decat bun si daca Il percepem altfel, asta e doar din cauza intunecimii noastre, nu a Lui.

Deci nu dispera si nu te mai framanta in gol. Se vor mantui si dintre cei care au alte religii, Ii iconomiseste Dumnezeu pe toti dupa cum stie, noi sa avem in primul rand grija de sufletelul nostru si sa facem putinul pe care il putem face CONCRET: mergem la biserica, ne rugam, ne spovedim, cu mila Domnului ne vom impartasi. Acestea sunt niste minuni in sine dar cred ca daca perseveram si nu dam cu pumnul in masa, vazandu-ne rabdarea, Dumnezeu ne schimba si pe noi si pe cei din jurul nostru si ne ajutam sa facem si mai mult, cu scaderea raului pe care il comitem si cu inmultirea binelui pe care il facem. Nu cred ca oamenii sunt atat de rai si de murdari, mai prejos decat animalele. Oamenii sunt doar slabi si inselati iar inaintea de a le vedea lor paiul din ochi, sa ne uitam la barna din ochiul nostru.

Asa ca: pasii mici si concreti (faptele) aduc mai mult folos, zic eu, decat cele mai bune intentii care-s consumate doar in mintea noastra. Singura problema e ca, pentru a ne convinge de asta, trebuie sa ii si facem, oricat de nesemnificativi ne-ar parea.
Reply With Quote