View Single Post
  #363  
Vechi 03.02.2011, 15:07:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu doar, ci si prin fapte.
Sa inteleg ca nu ati citit niciodata Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov?
"Credinta fara de fapte moarta este"
"Ce folos, fratii mei, daca zice cineva ca are credinta, iar fapte nu are? Oare credinta poate sa-l mantuiasca?" (2:14)
"Daca un frate sau o sora sunt goi si lipsiti de hrana cea de toate zilele,
Si cineva dintre voi le-ar zice: Mergeti in pace! Incalziti-va si va saturati, dar nu le dati cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
Asa si cu credinta: daca nu are fapte, e moarta in ea insasi.
Dar va zice cineva: Tu ai credinta, iar eu am fapte; arata-mi credinta ta fara fapte si eu iti voi arata, din faptele mele, credinta mea.
Tu crezi ca unul este Dumnezeu? Bine faci; dar si demonii cred si se cutremura.
Vrei insa sa intelegi, omule nesocotit, ca credinta fara de fapte moarta este?
Avraam, parintele nostru, au nu din fapte s-a indreptat, cand a pus pe Isaac, fiul sau, pe jertfelnic?
Vezi ca, credinta lucra impreuna cu faptele lui si din fapte credinta s-a desavarsit?
Si s-a implinit Scriptura care zice: "Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i s-a socotit lui ca dreptate" si "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
Vedeti dar ca din fapte este indreptat omul, iar nu numai din credinta." (2: 15-22)
Mai departe puteti citi singur.
Deci credința care nu este unită cu faptele bune nu este mântuitoare; căci și diavolii cred, dar nu fac voia lui Dumnezeu.
Desigur aveți dreptate: credința este dovedită de fapte, însă ele nu mântuiesc. Nici apostolul Pavel nu spune că din fapte s-ar mântui omul (vedeți sublinierea mea). Faptele noastre sunt chiar un barometru al credinței noastre, ne putem autoverifica dacă suntem pe calea mântuirii ori ba.


Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cu cat este mai actuala cu atat este mai deraita de la dreapta credinta.
O logică elementară spune tocmai invers: cu cât este mai veche confesiunea, cu atât există probabilitatea ca ea să fi acumulat entropia "deraierii de la dreapta credinței". Însă eu nu merg pe logica omenească, ci pe ce spune Scriptura. Verificați și dumneavoastră dacă în BO se mai păstrează în totalitate credința dreaptă a sfinților apostoli.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Va intreb ceva, ce se intampla cu cei care au murit pana a aparut aceasta confesiune?
Fiecare e judecat în raport cu cât a cunoscut și cât a aplicat din ce a cunoscut. Acest principiu (enunțat chiar de Scriptură) dă drept la mântuire tuturor creștinilor și chiar ne-creștinilor din veacurile de întuneric.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu credeti in sfinte moste, si cred ca se aplica ideea "urechi aveti si nu auziti, ochi aveti si nu vedeti"
Există un topic specific despre moaște, în care nu s-a probat nici măcar un singur verset despre închinarea la "sfintele moaște".

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
In Fecioara Maria credeti?
Dacă cred că a existat și că a fost fecioară și sfântă? Da, bineînțeles!