View Single Post
  #365  
Vechi 03.02.2011, 15:47:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai nu e dovedita, sunt interdependente, un fara alta nu duc la mantuire. Simplu.
Aveți încă o dată dreptate. O faptă rea te poate exclude de la mântuire. În același timp, un milion de fapte bune nu te pot duce la mântuire fără Hristos și fără credința în El.


Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai BO are la baza succesiunea apostolica, de cand a aparut pana astazi. Va dati seama ca nu pot fi de acord cu dumneavoastra.
Are la baza dogmei. Vă înțeleg că nu puteți să-mi dați dreptate pe forum și nici nu vă cer să mă aprobați într-un pm.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dar cei care au cunoscut si au ales prost?
Păi judecați și dumneavoastră dacă e corect să fie mântuiți cei ce au făcut alegerea greșită în cunoștință de cauză...

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dar nu considerati ca este necesar sa va inchinati ei. Imi imaginez ca va axati pe acele doua fraze zise de Iisus Hristos (asemeni crestinilor dupa Evanghelie).
Mă axez pe întreg NT în care nu găsiți nici cea mai mică aluzie că apostolii s-ar fi închinat ei. Și nici măcar n-au cerut acest lucru altora.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Credeti ca puteti sa iubiti pe cineva cu adevarat, daca pe maica sa nu o puteti iubi?
Dar cine a spus că nu o iubesc? Mentalitatea aceasta ortodoxă e deosebit de păguboasă: dacă cineva nu se închină Sf. Maria înseamnă că o "hulește"!