View Single Post
  #20  
Vechi 13.07.2012, 17:03:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Apoi, Hristos, nu va judeca doar pe crestini, iar pe ceilalti ii va trimite in foc, pentru ca si ei sunt copiii Sai.. nu? pai atunci dupa care porunci va judeca?
Va judeca dupa legea "ce tie nu iti place altuia nu face".
Ortodoxia nu afirma ca mantuirea este rezervata exclusiv si implicit ortodocsilor. Hristos Iisus este mantuitorul Lumii. Noi stim cum mantuieste EL in Biserica dar nu stim cu o face in afara ei... Totusi martuirsim ca iluminare si sfintenie, indumnezeire ca trepe ale mantuirii sunt numai si numai in Biserica prin Sfintele Taine.

Orice om (indiferent de rasa, religie etc) este facut dupa chiul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
deci, nu conteaza religia.. si sa-ti atigi scopul pt. care ai fost creat - sa pastrezi armonia universala prin iubire si sa inaintezi pe o alta treapta duhovnicasca, spirituala..
Eu nu cred ca conteaza religia (desi sunt ortodox) , ci conteaza sa crezi in CREATOR.
Intelegei eronat in primul rand notiunea de credinta si apoi pe cea de Dumnezeu.
(Dumnezeu implica atributul de creator, insa Creator nu implica atotputernicia, aseitatea, dragostea, sfintenia... lui Dumnezeu)

Dupa cum am afirmat mai sus, noi ortodocsii: martuirsim ca iluminare si sfintenie, indumnezeire ca trepe ale mantuirii sunt numai si numai in Biserica prin Sfintele Taine
Reply With Quote