View Single Post
  #7  
Vechi 22.10.2018, 20:51:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
oare sa nu fie nicio legatura intre postarea mea despre tolstoi si topicul tau?!?

ok, vad ca esti tulburat... nu mai continui. totusi, ma acuzi pe mine ca urasc, dar reciteste-ti mesajele, din ele razbate chiar asta... plus amenintari cu pedeapsa divina, etc...

eu stiu ca nu mint si ca nu urasc, tu stii?
Omule, iartă-mă dacă te-am tulburat, ți-am mai zis și aplic principiul și cu tine, cu un om dacă ești certat nu poți să duci nici darul la Altar.
Moliftelnicul Mare spune că preoții nici nu pot sluji dacă sunt certați cu cineva, eu nu sunt preot dar apreciez principiul acesta din moment ce e un principiu aplicabil de sus în jos.

Crede-mă că gândeam și eu aproximativ ca tine acum ceva ani, până am citit cum au fost chinuiți și arși de vii cu Catedrală cu tot niște oameni pe acolo la instaurarea tiraniei roșii și care nu aveau nicio vină.

Dacă vrei vorbim mai mult despre americani și neoprotestanți.

Trebuie mai mult discernământ și să ne uităm și ce fac americanii conservatori din Statele Unite, ai văzut de pildă cum a fost linșat Brett Kavenaugh judecător practicant catolic, pro life înainte de numirea pe viață la Supreme Court ?
Acum tabăra conservatoare are majoritate în Curtea Supremă.

Presa de stânga era fiartă că omul va întoarce anumite spețe care mergeau în sensul taberei libertariene și atacă ca hienele.

Din păcate în România ni s-a inoculat că americanii sunt doar de tipul taberei pro Hillary Clinton, ceea ce e fals și e o inducere în eroare.

Trebuie să fim mai flexibili, altfel aerul va deveni irespirabil peste puțin timp, aș vrea să discutăm pe viitor și despre Adrian Papahagi, Mihail Neamțu, Daniel Gheorghe.

Îți spun sincer văd niște mutații sociale cumplite care vor urma și va fi rău chiar și pentru ateii cu spirit conservator care vor să transmită copiilor măcar valorile care li s-au transmis.

Nu vreau să ne mai risipim în certuri cronofage, suntem și așa puțini care urmăresc atenți mersul societății, majoritatea dorm pe ei.
Îți spui părerea chiar și contrară fără patimă și țin cont de ea, nu vreau să inoculez nimic.

Au fost și atei conservatori care au votat DA la referendum, poate ei vor face o lucrare de tipul filosofilor greci, care sunt văzuți ca precursori ai creștinismului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.10.2018 at 20:59:08.
Reply With Quote