View Single Post
  #149  
Vechi 08.02.2014, 00:54:57
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mi-ai scris iar un amalgam de aberații.....


Unde ai găsit tâmpenia asta? Cred că doar în puțul gândirii tale te-ologice!

Dragă Eliza Georgiana, citind cu atenție fraza de mai sus, cred că poți să ai certitudinea că există cel o minte irațională în toată Creația: a ta!

Să presupunem că versetul acela stă la baza unei reprezentări iconologice (în realitatea comună tuturor oamenilor nu există așa ceva), care este legătura între felul cum L-a făcut cunoscut Hristos Tatăl și moșul din pictură.

Adică moșul din poza cu pseudotreimea este de fapt o imagine alegorică vrei să zici? Prin urmare, tu te închini nu unei persoane ci unui contruct imaginar în formă umană reprezentând personificări ale unor presupuse "virtuți" ale lui Dumnezeu... no comment!
Ar trebui cu luare-aminte sa ne alegem cuvintele cand e vorba de-a ne da cu parerea (proprie) despre sfintenie, sfinti, virtuti, nevointe, si cu adevarat sa fim cutremurati cand ne incumetam sa aducem vreo "descriere" vreuneia din Persoanele Sfintei Treimi!! Nu ma pricep la iconografie sau arta religioasa dar ma incred in descrierile si marturiile celor induhovniciti, ale Sfintilor Parinti si tuturor celor care vorbesc cu raspundere despre astfel de lucruri.
Prin urmare, aduc ca si exemplu cartea Parintelui Cleopa - Calauza in credinta ortodoxa, in care sfintia sa, face urmatoarele precizari referitoare la Dumnezeu-Tatal:

Pe Dumnezeu-Tatăl L-a văzut Avraam în chipul a trei călători la stejarul Mamvri (Fac. 18, 1-3); L-a văzut Iacov, care a zis apoi: Am văzut pe Dumnezeu în față și mântuit a fost sufletul meu (Fac. 32, 30); L-a văzut Moise tot în chip de om, grăind cu el «față către față», cum ar grăi cineva cu prietenul său (Ieș. 33, 11);

tot Moise L-a văzut în Muntele Horeb, în rugul ce ardea și nu se mistuia (Ieș. 3, 2-4); L-a mai văzut apoi Isaia Proorocul, după cum însuși mărturisește: …am văzut pe Domnul… Vai mie, că sunt pierdut! Sunt om cu buze spurcate și locuiesc în mijlocul unui popor cu buze necurate. Și pe Domnul Savaot L-am văzut cu ochii mei! (Isaia 6, 1, 5);
L-a văzut Sfântul Prooroc Daniel în chip de om bătrân și într-un cadru foarte minunat (Dan. 7, 9-10); iarăși, Amos Proorocul ne mărturisește zicând: Văzut-am pe Domnul stând lângă altar (9,1).
Și tot așa Miheia zice: Am văzut pe Domnul stând pe tronul Său, și toată oștirea cerească stătea lângă El, la dreapta și la stânga Lui (III Regi 22, 19).

Însuși Dumnezeu a anunțat că Se va arăta unora în chip văzut, după cum spune Sfânta Scriptură: Apoi a zis (lui Aaron și surorii lui, Mariam): Ascultați cuvintele Mele: De este între
voi vreun prooroc al Domnului, Mă arăt lui în vedenie și în somn vorbesc cu el. Nu tot așa am grăit și cu robul Meu Moise… Cu el grăiesc gură către gură, la arătare și aievea, iar
nu în ghicituri, și el vede fața Domnului… (Num. 12, 6-8).
http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa

Sunt absolut convinsa ca nu avem cum, Dumnezeu n-ar ingadui asa o blasfemie in Biserica SA, pentru ca noi, robii Lui, sa ne inchinam "unor presupuse virtuti"!! Doamne apara si pazeste!! atentie la sminteala.. ca tot ne atragea Daniel, atentia!!
Mai zicea un sfant: Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare!
Reply With Quote