Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1005  
Vechi 24.07.2012, 01:49:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, imi pare rau sa aud asta. Poate va impacati repede... Acum, nu stiu, poate nu trebuie neaparat sa spui iarta-ma, ci sa ii arati ca nu esti suparata pe ea, sa reluati legaturile, incet-incet.
Acum, si eu stiu ca anumite lucruri sunt greu de pus inn practica, dar am observat ca de ajutat poate ajuta harul pe care il primesti la spovedanie - de exemplu, spui ca esti suparat cu X si nu stii cum sa te impaci - si apoi face Dumnezeu in asa fel incat lucrurile sa se aseze.

Apoi, rugaciunea ajuta. Exista si rugaciuni de impacare - http://www.dervent.ro/rugaciuni.php?...CIUNE_IMPACARE
http://dindragoste.unica.ro/rugaciun...ne-7689802.php
http://www.ortodoxia.md/rugaciuni-si...celor-invrjbii


Na, acum o fi mai greu, dar noi suntem crestini si trebuie sa urmam legea Domnului. Nu stiu, mie mi se pare foarte greu sa ierti pe cineva care ti-a facut un rau cu adevarat rau, pe o mama care te azvarle in strada, pe un sef care iti opreste salariul cuvenit, pe un sot dezinteresat, pe familia care te exploteaza, desi stie ca esti grav bolnav (toate exemple din realitatea mea inconjuratoare, iar persoanele care patesc aceste lucruri, macar ca nu sunt crestini păracticanti, isi duc crucea admirabil si nu poarta ura sau suparare persoanei care le face rau, pentru ca, in majoritatea cazurilor, o iubesc). Dar asa, o mica lezare de orgoliu e o nimica toata!

M-as bucura tare mult sa aud ca te-ai impacat cu verisoara ta.
Aaaaahhhhhh nuuuu...noi ne-am impacat,eu am pus imediat mana pe telefon intr-o buna zi,si mi-am zis"fie ce-o fi!"
Noi am dormit impreuna,am mancat impreuna,am facut multe nazbatii impreuna,ne leaga multe evenimente,amintiri,momente...
Pentru mine nu mai este un gest interzis a spune"iarta-ma",dar sunt si unii care nu te iarta ,chiar daca iti zic ca da.

Verisoara mea este o persoana bolnava,nefericita,neimplinita,fara serviciu,fara multe...daca as mai fi si suparata pe ea,ar fi prea mult pt amandoua;i-am promis ceva sprijin pana sa se mai puna pe picioare,se simte ca nu are nici un sprijin si este debusolata.

Ca idee si ea a suferit aceiasi operatie in copilarie,ca si nepoata doamnei Hartford,iar familia ei este incapabila de compasiune,de afectiune;vedeti ca multe probleme psihice,neimpliniri si traume se nasc din relatia cu parinti din astia reci,indiferenti,necomunicativi,care nu-si exprima afectiunea!
Ca sa nu mai vb si despre faptul ca parintii tratateaza diferit un copil bolnav,nepunticios de unul sanatos,in putere.Isi pun toata dragostea in cel sanatos(meschinarie)si-l trateaza mai prejos pe cel nevolnic(asta in familiile necredincioase).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote