View Single Post
  #204  
Vechi 28.08.2016, 15:26:13
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De acord, esti bine informat, dar din surse proaste, o denota obsesiile specifice.

Ca sa nu mai zic ca n-ai nici macar o farama de judecata personala, pai dacat tot de obsedeaza "inceputurile" de ce nu-ti pui intrebarea unde erau "martorii" tai acum 200 ani, nu mai zic aproape 2000 ani.

Cum a mers Biserica fara ei?

Bine mersi, a dat sfinti si mucenici, ceea ce nu s-ar putea spune despre adeptii lui Russel si urmasii lor, care nu fac decat sa tipareasca maculatura si sa hartuiasca oamenii cu prostiile lor.
Nu sant obsesii, sant argumente extrabiblice, la indemana tuturor ori pe Internet , ori in carti de Istorie, Simbolistica, Etnografie . Cand gasesti carti in librarii, in care se vorbeste dau un exemplu despre originea crestinismului, sau istoria religiilor si a iudeo-crestinismului, si acolo apar cuvinte cam asa ,, Biserica a fost nevoita sa faca compromisuri, si a adoptat, practici si invataturi precrestine ,paganesti,, ce poti sa intelegi tu ca si crestin, care crede ca tot ceea ce stie el de mii de ani de la stramosi este adevarat. Daca acei oameni , care l-au urmat pe Hristos Iisus, si-au riscat viata, si au stiu clar in ce cred, ce sa faca si ce sa nu faca, inseamna ca ,,crestinismul,, era clar un mod de viata si era vital . Iar cand cineva aminteste mereu lucrul asta, ca noi santem de doua mii de ani , si voi doar de 200 sau de 10 ani , iar tot conform Istoriei si modului in care s-a transmis crestinismul, pana la paganizarea lui( lucru necrezut de tine) , nu isi mai are rostul din moment ce la un moment dat asa cum sa si profetit invataturile Bisericii urma sa fie amestecate cu un paganism antic, si asta cu un scop anume. Dupa inaltarea lui Hristos , la cer de catre Tatal sau, nu s-a mai intamplat nimic acolo sus?. Normal, ca firul curat al crestinismului, care era atat de persecutat , de romanii nationalisti sau evreii care au ramas sub legea mozaica, considerandui o ,,secta iudaica,,( cum si erau de fapt deoarece nu sau indepartat de iudaismul monoteist) , o secta apartida care corupea alte natiuni , firul curat al crestinismului urma sa fie intrerupt. Pentru asta poti cauta oriunde pe Internet si nu numai argumente despre paganizarea crestinsmului si vei gasi. Da Biserica a ,,MERS,, cum zici tu, mai departe dar era deja dupa un timp de la moarte majoritatii Apostolilor, cu invataturi amestecate. In crestinism, nu avea ce sa caute reminiscente precrestine, doar de dragul celor ce stateau pe margine , si nu voiau sa renunte la obiceiurile lor pagane si simboluri, in favoarea crestinismului.Dar lucrul asta s-a si intamplat, odata cu moartea Apostolilor care au actionat in timpul vietii lor ca o bariera in calea ,,paganismului,,. Te intreb ca sant curios, si nu am gasit raspuns de la nimeni aici pe sit , propovaduirea Evangheliei continua si astazi ? , sau s-a oprit, cine o face. Cred ca stii ca si crestin ce inseamna cuvantul ,,Evanghelie,,. Exiata lume , musulmana, budista , hidusa , etc.
Reply With Quote