View Single Post
  #225  
Vechi 05.10.2016, 10:56:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Inseamna ca ,,beau,, sau sant beti toti autorii unor carti de cultura generala , sau cum. Sau sant neaveniti si nestiutori , si nu are rost ca cineva cumva sa le cumpere cartile . Ca s-a spus lucrul asta pe acest forum. Asa cum cineva a pus o intrebare normala , ca de aia e un forum de discutii pe teme religioase , a pus o intrebare din Vechiul Testament . Si i s-a raspuns , nu la intrebare, ci s-a spus ,,De ce te limitezi doar la Vechiul Testament? . Pai pentru ca intrebarea era din Vechiul Testament, si dupa cate stiu , chiar Apostolii spun clar ,,TOATA, Scriptura este de folos ,,,,,Sau dupa cum bine si tu stii, crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului, deci orce eveniment , actiune , termen, nume de profeti, profetii, din Vechiul Testament trebuie sa le fie de folos orcarui crestin. Unde a spun Hristos Iisus , ca Vechiul Testament este azi doar pentru evrei ortodocsi sau mozaici etc. Nicaieri.
orice crestin citeste ceea ce vrea. Ortodoxia nu interzice NIMIC. Problema este sa intelegi ceea ce citesti si sa iei doar ce este bun. Si la voi martorii, posibilii "discipoli", "studiaza Biblia" indrumati de 2 martori calauziti de cartea "Ce ne invata in realitate Biblia"-acesta carte este un fel de filtru iehovist, carte ce dezbate doctrina pe scurt iehovista. In realitate "discipolul" nu citeste capitole din Biblie (in cazul vostru se citeste din versiunea Traducerea Lumii noi), ci doar versete care chipurile ar sustine erezia iehovista, si bineinteles intreaga carte "Ce ne invata in realitate Biblia".
ps: cartea mai sus mentionata o am si eu si am citit-o integral
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote