View Single Post
  #8  
Vechi 31.07.2022, 08:20:18
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Ma bucur tare mult pentru tine.

Din amanuntele descrierii tale inteleg ca manastirea (in lunile iulie-august) mai mult profita de mana de lucru a tinerilor aflati oricum in vacanta, si nu se ocupa primordial de starea lor duhovniceasca. Eu ma asteptam ca din prima zi sa fiti primiti cu... spovedanie si abia apoi sa fiti cazati; adica, spovada o consideram o pre-conditie de inscriere in tabara si nu ca optiune personala.
Nu, in nici un caz nu este vorba de asta de a profita de mana de lucru. Si nu ti-o zic doar din entuziasm si atat ci sunt cat se poate de obiectiva.
Si ti-o zice o persoana care a fost la bucatarie care e "cea mai grea ascultare" ( asa a numit-o parintele care mi-a luat un interviu legat de OASA, eu nu am simtit-o asa). La bucatarie e mai mult de munca fata la alte ascultari din ce am vazut dar asta e pentru ca sunt asa cum am zis 260 de oameni plus obstea plus pregatiri pentru hram. Da, ascultarea incepe cu 4 ore mai devreme ca restul, da muncesti destul insa nu simti ca o povara. Nimeni de acolo nu cred ca facea treaba scrasnind din dinti, ci cu bucurie.
Plus ca parintii de la bucatarie erau atat de blanzi. Nu imi pare rau nici o secunda ca am nimerit acolo si tot acolo m-as intoarce.

Asculatarile nu sunt doar niste treburi gospodaresti si atat. Eu cred ca ne invata multe alte lucruri sincer. Personal m-au invtatat si ajutat. Si nu ma refer la chestii concrete lumeste de genul " cum sa curat peste" .
Reply With Quote