View Single Post
  #8  
Vechi 18.11.2008, 20:10:23
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

vsovi ce inseamna CLD? poate sa imi zica cineva?

despre parinti care isi obliga copii sa tina post nu pot avea o parere buna.

la varste mici mai este cum este ( sunt bureti de informatii, omuleti nu oameni in adevaratul sens al cuvantului ), dar am vazut copii siliti sa tina post la 16-18 ani. In schimb ieseau pe geam , se duceau la magazin , isi cumparau salam si intrau la loc pe geam.
Grozavia nu mi se parea din partea copiilor ci din partea parintilor ca nu le respectau integritarea fizica si mentala si nu le ofereau un mediu de incredere si siguranta.
Chiar daca e copilul tau , nu este robul tau, nu este sluga ta, ai in schimb o resposabilitate in fata lui Dumnezeu ca il ajuti si sa il susti , nu sa il legi ca pe un animal de nari si il plimbi unde vrei tu.

Fetele despre care vorbesc au ajuns rau tocmai din cauza lipsiri de libertate. Cand le zici de Dumnezeu , acum rad si sunt ironice.
Cum ar putea sa il iubeasca pe Dumnezeul (faurit de parinti lor) ce le-a tinut legate si infometate fara voia lor la o varsta cand totusi ele aveau nevoie de sustinere nu de bataie si prigoniri umilitoare.

Si in plus dragoste cu forta nu exista. Poti sa ii supui trupul dar niciodata sufletul.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote