View Single Post
  #17  
Vechi 25.07.2011, 14:08:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În ceea ce privește exemplul tău vs softul e de discutat.
Nu e deloc același lucru: când a fost împrumutată cartea, fizic ea nu mai era la proprietar.
Softul în schimb (mai precis copiile pirat) e și la proprietarul de drept și la cel ce piratează. Se folosesc amândoi în același timp de el, caz în care cel care a scris softul pierde.
Gresit, daca eu am citit o carte inseamna si o imprumut, ceea ce am citit imi dispare din memorie?

Si chiar daca sa zicem ca ii fac o copie cartii, inseamna ca nu am dreptul sa detin acea copie?

Citat:
Din moment ce am cumpărat un lucru e treaba mea ce fac cu el, însă în cazul operelor treburile sunt un pic mai nuanțate și mai complicate.
Sigur ca problema poate fi nuantata si complicata in multe directii, dar asta este baza.

Si daca vrei sa o complicam, se poate si altfel pune problema.

Cazul B.

Sa zicem ca este vorba de o lucrare de inginerie si autorul a descoperit niste formule originale pentru constructii care permite constructii mai sigure si cu mai putin material.

Daca cineva care e constructor de case si face bani din asta, imprumuta cartea in loc sa o cumpere si o foloseste in afacerea lui este moral sau nu?

Dar daca altul a descoperit singur acelasi formule si le foloseste eventual le vinde si altora, si legea il pedepseste pentru ca nu e primul care le-a descoperit (legea zice ca doar primul are dreptul sa le vanda) este normal?

Dar daca legea da dreptul cuiva sa breveteze ideea ca prin intermediul unor formule pot fi construite case mai economicos si mai sigur (dar nu a descoperit efectiv nici o formula pentru asta) si cineva care descopera mai tarziu efectiv formula, nu mai are nici un drept, este normal?

Dar daca cineva are o idee si o breveteaza, si pentru ca a facut primul asta nimeni in afara lui nu mai are voie sa comercializeze ceva pe baza acelei idei, chiar daca o imbunatateste considerabil, este ok?
Reply With Quote