View Single Post
  #99  
Vechi 27.01.2016, 12:31:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, nu cei din exterior sunt periculoși, ci cei din interiorul Bisericii, așa-zișii ortodocși care exagerează prin modul lor de manifestare a evlaviei (la modul general), de raportare la Sfintele Taine precum și de interpretare a minunilor mai mult sau mai puțin adevărate. Și trebuie să recunoaștem că există acest gen de mireni și sunt în număr destul de mare. Dar de ce există? Oare nu dintr-o lipsă de catehizare, pe de o parte, și, pe de altă parte, dintr-o indiferență din partea mirenilor? Adevărul ăsta este: avem lipsuri și nereguli și acest lucru duce mai departe la crearea de tot felul de fenomene dubioase. Iartă-mă că-ți spun, dar chiar și aici pe forum sunt prezente aceste fenomene dubioase, spre exemplu manelizarea cântărilor bisericești prin fenomenul Marian Moise sau confudarea unor tablouri sau a unor icoane eretice cu icoane ortodoxe. Să nu mai vorbim de prioritatea numărul unu Sfântul Maslu, dezlegări sau citirea acatistelor - soluția tuturor problemelor, de Sfânta Liturghie doar se mai amintește în treacăt.

Deci, excluzând fenomenul bolnăvicios care s-a creat pe seama personalității Părintelui, eu cred că boala a existat de mai înainte și acest fenomen nu face decât să scoată mai bine în evidență nivelul nostru real de manifestare a credinței.

Și ar mai fi un aspect: numărul omenilor care au auzit de părintele Arsenie este mai mare decât numărul celor care au o rânduială. Și nu știu ce pretenții putem emite acestora care nu au un contact viu cu Biserica. Apoi, sunt manifestări bolnăvicioase chiar în rândul celor care merg la biserică, dar aici ține și de preoții parohiilor de care aparțin acești oameni.

Last edited by ovidiu b.; 27.01.2016 at 14:23:12.