View Single Post
  #205  
Vechi 31.01.2016, 01:55:47
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
exact asta afirm si eu. ca sunt puse in miscare de calugari insa sunt credinciosi care cred ca se misca singure, in naivitatea si simplitatea lor. despre asta e vorba. am adus exemplul tocmai pentru a arata ca sunt si oameni simpli si naivi care au nevoie de astfel de minuni pentru a-si intari credinta. sa ii punem la zid? sa acuzam calugarii ca lasa acesti crednciosi sa creada asa? sau cum? multe sunt caile prin care Dumnezeu aduce la El oamenii , care sunt atat de diferiti , ca si cultura, traditie, chiar si capacitate intelectuala.
Un alt exemplu este "lumina de la Ierusalim", care foarte bine ar putea fi produsul unei tehnici stravechi dar briliante, gen focul grecesc, dar evident "lumina de Pasti" nu arde tesuturile vii. Imi place mult pozitia lucida si realista a pr. Pruteanu pe aceasta tema.
Si daca s-ar dovedi pana la urma ca e doar o tehnica, asta nu insemna ca e o farsa. Logic. Eu cred sincer ca nu e o minune, ci doar...tehnologie greceasca veche. Oricum, NU trebuie conditionata taria credintei de miracole, fie ele adevarate sau fie ele doar minunisme pietist-samanoide.