View Single Post
  #24  
Vechi 27.05.2021, 12:34:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, ei poarta o cruce grea si trebuie sa le intelegem suferinta si sa le fim alaturi, caci, de cele mai multe ori sunt persoane care se autoizoleaza in suferinta lor.
Ai mare dreptate. Am avut un argument la un video online acum câteva săptămâni (ma gandeam sa scriu acuma aici), tot așa cu un creștin ca noi (cred că era cam prea extremist), ca eu de exemplu eu susțin comunitatea LGBT (nu sunt gay). Am spus că trebuie să avem grijă de ei, dacă se autoizolează in suferinta lor noi să-i îi susținem să nu ajungă să facă păcatul SINUCIDERII! Pentru că sinuciderea e singurul păcat care nu se iartă. Păcatul sodomiei se iartă , sinuciderea nu!

E această persoană a fost grea de convinsa că ea a spus, "că eu susțin păcatul cand zic sustin LGBT", dar i-am spus ca eu "NU susțin sodomia!" Ci doar pe ei ca oameni, că și ei sunt oameni, și au dreptul la viață, și important este să le fim alături exact cum ai spus tu aici. Multi se pot indrepta, cu rabdare chiar daca nu au mintea luminata momentan, rugaciunile pentru ei au putere de indreptare in timp.

Am vazut un film mai demult cand eram la liceu, Prayers For Bobby inspirat dupa un caz real, un baiat dintr-o familie crestina (catolica) si-a dat seama ca era homosexual (in principal homosexualitatea apare la o familie destramata, in care baiatul sau fata trec prin copilarie si adolescenta fara existenta unei parinte care sa ii dea afectiune, sau ajung victima violului, in acest film nu e nici una nici alta, poate aparea si la familii complete), si au inceput sa afle toti despre el. Mama lui fiind crestina, era bulversata cand a aflat, sora baiatului a zis ca ii este alaturi orice ar fi, la fel si mama, tatal, fratele lui. Mama lui a spus ca o sa trecem peste asta ca o sa ne rugam la Dumnezeu etc...au mers la terapii chestii. Au incercat cate au putut (filmul e mai mult psihologic), dar inca se vedea cu cativa baieti. Baiatul inca suferea, a ajuns sa sufere atat de mult incat si-a luat capat zilelor, s-a aruncat de pe un pod.

Va dati seama reactia mamei cand a aflat ca s-a sinucis. De aici mama lui crestina fiind, a zis gata, a inceput sa iasa in strada sa sustina comunitatea LGBT pentru drepturi, mai mult ca sa ii fereasca pe toti de pacatul SINUCIDERII! Daca ar fi avut mai multa rabdare baiatul s-ar fi intors la normalitate. Inspirat dupa un caz real.

Cand vine vorba de casatoria intre ambele sexe, sau adoptarea unui copil la ambele sexe, eu NU sunt de acord (motivele le-ati enumerat voi aici). Dar dreptul la viata intr-o tara trebuie sa aibe toata lumea indiferent de culoarea pielii, religie, orientare, etc! Pentru ca vorba aceea, numai Dumnezeu ii va judeca pe toti nu noi.

O sa revin cu un reply mai incolo in legatura cu ceva foarte urat ce am observat la noi in tara legat de asta in 2021.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote