Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #7  
Vechi 31.12.2021, 00:08:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa înțeleg de ce și ce și spre ce...
Din cartea Starețul meu Gheron Iosif Isihastul de Efrem Filotheinul, la nici 32 de ani Gheron Iosif avea rugăciunea inimii(și a trăit până prin anii 60):

„După aproape opt ani de război crâncen și neîncetat al trupului, ajuns deja schimonah cu numele de Iosif, în ultima zi, în care avea să-l izbăvească Hristos, el cugeta întru sine descurajat:

„De vreme ce trupul meu este aproape mort și patimile lucrează ca în deplină sănătate, înseamnă că demonii sunt biruitorii. Cu siguranță că ei m-au biruit și nu eu” .

Și așa cum zăcea, sleit de puteri din pricina deznădejdii, a simțit deodată că se deschide ușa chiliei sale și intră cineva înăuntru.
Dar fiindcă era un ascet experimentat, nu s-a întors să vadă cine este, ci și-a continuat cu multă luare aminte rugăciunea.
Deodată a simțit sub el o mână care îl irita și-l îndemna la plăcere.
Când s-a întors, l-a văzut pe demonul desfrânării, întocmai cum îl descriu Părinții, cu capul pleșuv și plin de răni și răspândind o duhoare nesuferită.

Starețul Iosif nu numai că nu s-a înfricoșat, ci îndată s-a năpustit asupra lui cu mânie ca să-l prindă și să-l rupă în bucăți.
Dar atunci când l-a prins, acela s-a făcut nevăzut. I-a simțit în palme firele de păr, care erau ca cele de porc, iar în nări i-a pătruns o duhoare cumplită.

Din acea clipă războiul a încetat, iar în sufletul său s-a așternut o pace desăvârșită, izbăvit fiind pentru totdeauna de patimile necurate ale trupului.

Toată noaptea aceea s-a bucurat și I-a mulțumit lui Dumnezeu pentru că nu l-a părăsit. în zorii dimineții, ostenit fiind de privegherea sa cea îndelungată, a fost răpit în extaz și i-a arătat Dumnezeu toată răutatea satanei, așa cum el însuși povestește:

Am văzut un loc întins pe care marea îl despărțea. Și pe toată această întindere erau puse curse, însă bine ascunse ca să nu se vadă.
Eu mă aflam într-un loc foarte înalt și vedeam toată această priveliște.
Pe acolo trebuia să treacă toți monahii. În mare se afla un balaur ce scotea flăcări pe ochi.

Din când în când își înălța capul și privea cu sălbăticie să vadă daca nu cumva s-a prins
vreun monah în cursă.
Iar monahii, trecând fără frică și fără atenție,cădeau rând pe rând în curse.
Unul era prins de picior, altul de mână, altul de gât, altul de pântece, altul de cele de sub pântece.

Abia atunci când se prindeau, se deșteptau și începeau să plângă atât de jalnic, încât începeam și eu să plâng de mila lor.
Iar demonul, văzând aceasta râdea sarcastic, cu satisfacție, se bucura și se veselea.
Însă eu mă întristam nespus de mult și ziceam: «Ah, vicleanule balaur! Astfel ne faci și ne înșeli!»”.

Și venindu-și întru sine, a simțit bucurie și totodată și multă tristețe. Bucurie pentru că văzuse cursele diavolului și întristare pentru primejdiile pe care le întâmpinăm în viață.

După această biruință finală a sa mărturisea că:

Am primit în dar curăția, însă într-o măsură atât de mare, încât să nu mai fac deosebire între femeie și bărbat. Nu mai lucra patima întru mine câtuși de puțin. Cu Harul lui Dumnezeu, am
primit întru simțire darul curăției ”

Starețul Iosif, prin nevoința sa neîncetată, deși nu împlinise nici măcar al treizeci și doilea an al vieții sale, a ajuns la această stare înaltă.
Și învăța din experiență că „rugăciunea și viața celui care se nevoiește și își păstrează trupul curat și mintea neîntinată de gândurile cele necurate se urcă la Ceruri ca tămâia cea bine-mirositoare. ”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2021 at 00:14:34.
Reply With Quote