Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #8  
Vechi 31.12.2021, 01:00:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Folositoare descrierea nevoinței starețului, spusă de tine Iorest.

Dacă tot am fost îndemnat să spun experiențe,voi continua sa le relatez în funcție de cum îmi vin in fluxul memoriei,și al relevanței,nu spre laudă,că nu e cazul,însă spre folos și sfat dacă se consideră necesar.

Voi relata iarăși 3 vise ,care au apărut în niște momente de mare cumpănă pentru mine.

In ultimul apare Satan,fiind din vara aceasta,in altul apare Hristos,cam de acum vreo 2,3 ani și în celălalt apare un Arhiereu,sub imaginea arhetipală a lui Dumnezeu.

O sa incep cu primul, cronologic,în care apare Arhiereul,s-au întâmplat acum vreo 5,6 ani.Eram într-o stare foarte deplorabilă,atunci renunțasem la facultate,nu știu câta oară,nu munceam nicăieri,refuzam sa vorbesc cu majoritatea oamenilor, stăteam doar in casa izolat,nu puteam dormi nopțile decât spre ora 5 dimineață abia reușeam să adorm, singurele escapade le făceam sub imboldul alcoolului,și după regretăm asta, fiindcă amăgeam și fete ,după care nu mai vorbeam cu ele și așa îmi sabotăm singur șansa de a menține orice relație cu cineva,biserica nu o frecventam,nici cu cu foștii duhovnici nu mai țineam legătură...La un moment dat într-o dimineață,dupa o noapte nedormită pur și simplu am cedat și am izbucnit în plâns,și pur și simplu m-am apucat să îl cert pe Dumnezeu pentru situația în care eram.Aveam așa o furie necontrolata mușcăm din pernă și paradoxal îl simțeam oarecum pe Dumnezeu,dar eram foarte furios pe El și îi vorbeam dar cu ură.Imediat cad într-un somn adânc și mă aflu într-o curte,avea un corespondent real locul aproape de zona unde locuiam,iar la balconul unei case IL văd pe Arhiereu,nu pot soune că ar fi semant cu cineva cunoscut,dar avea barbă albă și engolpion.Eu dau să mă duc spre el,iar El îmi spune"încă nu,nu acum"sau similar cu aceste afirmații.Eu m-am simțit trist,dar și oarecum aveam și o bucurie, speranță că L-am văzut și mi-a vorbit.

Al doilea vis,cel în care apare Hristos,este mai recent,de acum câțiva ani.Atunci eram așa tot într-o stare de stagnare,dar fara alte implicații.Visul începe într-o zonă de munte,unde eram împreună cu alte persoane pe un câmp unde seceram,are un cadru destul de biblic,și simbolic visul.Eram eu împreună cu inca 2 persoane pe camp,la un momentdat eu las secera jos și vreau să mă așez fiind obosit,când deodată unul din cele 2 persoane mă întreabă:"Crezi in Hristos?" ,Eu am rămas blocat fiindcă în perioada aceeia nu prea credeam în nimic.Dupa care eu chiar și în vis neștiind ce să zic sau poate urma să zic nu știu,acela, probabil un Apostol,că așa îl percepeam în vis îmi zice "Uite-L in fața ta".Și într-adevăr a apărut Iisus,cu brațele întinse lateral,dar cumva spre mine,radiind... Mulțumesc Iisuse,Da cred în Tine...

Ultimul,de anul acesta ,de prin vară,nu arata decât ce om decăzut sunt,care degeaba primește invitații repetate de la Dumnezeu,tot cade.In urma unor reluări ale colaboratorilor mele cu Ocultul...Da,și prin pronia divină de a nu renunța la mine,și sufletul meu, mulțumesc Iisuse.Am avut niste lupte foarte mari atunci,în care nopți la rând în vis luptam cu demonii,și mă rugam mereu Talăl nostru,și Doamne Iisuse,deci rețineți,ma rugam în vis,căci în real,nu o făceam.La un momentdat într-o noapte,efectiv îl visez pe Satan,care așa direct îmi spune "Vrei să cunoști/afli ,că nu mai rețin exact termenul,puterea adevărată?Zi Da".Deci și visul era așa într-un cadru efectiv apocliptic,de infern...M-am trezit direct ,era aproape 4 ,nu am mai putut sta in casa ,oricum aveam de mers la muncă pe la 5 ,și am ieșit... Perioada aceeia chiar nu puteam dormi nopțile, aproape în fiecare aveam chestii de genu,dar asta a fost cea mai intensă...

Se pot interpreta cum doriți...Dar pentru mine au o semnificație...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote