View Single Post
  #424  
Vechi 22.02.2022, 18:27:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu ai inteles ce am scris: eu nu cred in povestile alea, sunt doar imaginatii/fictiuni dar sunt frumoase, nimeni nu a spus ca asa a fost sau asa este. E fictiune si atat. Literatura SF/fantezie. Nu cred nici in legendele cu zei sau pagani, eu cred in ce ne invata Biserica, Iisus Hristos, Maica Domnului si Dumnezeu. Nu e rau daca citesti niste povesti fantastice. Chestia e sa nu le declari la "istorie" sau "documentar" sau sa crezi in ele, pentru ca nu sunt adevarate scrierile.

Si Praslea cel Voinic cu merele de aur sunt o fantezie, sunt frumoase, romanesti (bine nu se ridica la rangul lui Tolkien), e bine sa evadezi un pic din realitate cand le citesti, dar sa nu le declari ca fiind adevarate. Tolkien nu a declarat niciodata ca astea sunt adevarate, toate sunt creatii fictive. Acum m-am apucat de "The Witcher"!

Tu ai putea sa scoti o carte despre Teoria Packman 3D. Dar intrebarea mea in ce stil o sa bagi la: "istorie" sau "fictiune"? Eu ti-as recomanda la "fictiune" sa o pui. Creezi niste personaje, faci un scenariu ca lumea, intrigi, desfasurarea actiunii, deznodamant, si eu iti voi cumpara cartea dar ramane fictiune teoria packman si atat, daca o faci la nivelul epic, poate la librarii, te aseaza cu cartea langa scrierile lui Tolkien :D
Ma bucur ca nu crezi in basme cu zei, in povesti cu zmei si extraterestrii insa trebuie sa te rogi sa-ti descopere Dumnezeu talcul lor, morala lor, exista totusi ceva de crezut si de luat aminte asa ca in pilde.

Teoria PacMan3D-nD nu e o fictiune ci o realitate in care traim. Nu e packman ci PacMan! Vizionare placuta a povestii SF din link!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.07.2022 at 11:44:58.
Reply With Quote