View Single Post
  #20  
Vechi 21.03.2010, 08:02:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Nicaieri in Sfanta Evanghelie sau in Sfanta Traditie nu ni se vorbeste de meridianele energetice. Astea sunt intrate la noi prin practicile orientale - care, orice ai spune, nu sunt simple tratamente medicale, ci ating, afecteaza sufletul. Asa cum yoga nu este o simpla gimnastica a trupului.
Nici Sfânta Evanghelie, nici Sfânta Tradiție nu pomenesc nimic despre prezervativ sau despre aspirină. Biserica este, însă, organism viu. Nu suntem (numai) Religia Cărții, suntem Religia Vieții. De aceea, în baza a ceea ce deja a acumulat și guvernată de Sfântul Spirit, Biserica face în mod infailibil judecăți morale asupra unor aspecte care nu apar nici în Sf. Scriptură, nici în Sf Tradiție. De exemplu, permite folosirea aspirinei și condamnă folosirea prezervativului.
Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că păcat este ceea ce Biserica consideră ca atare. Atâta vreme cât nu consideră că tehnici care operează cu "energii" precum acupunctura, homeopatia sau fitoterapia sunt păcat, înseamnă că folosirea lor nu este păcat. E foarte simplu.

Citat:
Ia tu, frate, Patericul, Filocalia, vezi daca pomenesc macar pe departe de energii etc. Singura pomenire a "energiei" este cea a ENERGIILOR NECREATE, dar nicicum a meridianelor energetice si a altor ameteli.
Patericul nu spune o boabă despre Energii Necreate. Filocalia nu am citit-o toată, dar nu îmi amintesc să scrie despre așa ceva în partea pe care am citit-o. Asta nu înseamnă că Energii Necreate nu ar exista.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote