View Single Post
  #21  
Vechi 21.03.2010, 13:33:40
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii...

[quote=
Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că păcat este ceea ce Biserica consideră ca atare. Atâta vreme cât nu consideră că tehnici care operează cu "energii" precum acupunctura, homeopatia sau fitoterapia sunt păcat, înseamnă că folosirea lor nu este păcat. E foarte simplu.
.[/QUOTE]

Ei, Mihnea, Mihnea... Trebuia sa-mi inchipui ca esti catolic! De aia nu vezi tu unde este erezia, pentru ca o erezie mare o acopera bine pe cea mai putin mare... Acum imi explic de ce NU VEZI. Nu vezi, pentru ca nu ai cum. Voi, catolicii, nu credeti nici ca este erezie sa te inchini unui om, in loc sa te inchini lui Dumnezeu. Voi considerati ca un om poate fi infailibil si faceti asta lege - cata trufie! Voi ati mers pana acolo incat ati modificat si Crezul.

Iarta-ma, am crezut ca pot sa fiu de folos. Dar imi dau seama ca nu am cum. Cel putin nu in felul acesta, adica intr-un dialog care a devenit disputa, polemica... nimic ziditor. Pentru ca voi credeti ca puteti inlocui Cuvantul cel Viu cu o fala desarta. Nu tin sa polemizez. Nu caut succesul unei dispute. Nu pot decat sa ma rog.
Iti doresc din suflet sa lepezi erezia si sa gasesti Adevarul. Doamne ajuta!
Reply With Quote