View Single Post
  #34  
Vechi 01.07.2009, 18:30:35
miruna372 miruna372 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de josephescu Vezi mesajul
mi-e frica ca am perceput arborarea drapelului ca o recunoastere a unei autoritati lumesti, alaturi de cea cereasca a lui Dumnezeu, care poate induce in mod subliminal ideea asocierii Bisericii cu Statul. Sunt curios daca enoriasii bisericilor respective au fost intrebati...daca simt nevoia drapelului....

Si la romano-catolici, pe Sf. Iosif, exista 2 drapele romanesti, in timp ce pe catedrala patriarhala nu am vazut asa ceva. Prin urmare, nu cred ca este manifestarea unui fenomen pur-ortodox pe filiera greaca.

Cat despre secte, cine le-ar impiedica sa arboreze drapele pe bisericile lor? Tocmai, ca semn al patriotismului, pentru a dovedi ca si ei sunt fideli autoritatii statului, neamului etc., caci romani sunt si ei....

Asadar, drapelul ca manifestare a patriotismului, in masura in care nu a fost pus la solicitarea enoriasilor, mi se pare o explicatie de fatada.

Subliminal ai priceput bine. Daca statul recunoaste autoritatea lui Dumnezeu si nu promoveaza legi ucigatoare de suflet sub falsul pretext al tolerantei, atunci este o putere legitima in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote