Subiect: Botez de 2 ori?
View Single Post
  #25  
Vechi 27.04.2007, 00:50:03
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_mihai
1. "de unde ati luat-o nu stiu, dar parca nu e in Biblie"
2. "Cum poate un copil de cateva luni sa realizeze ca a pactuit(desi a pacatuit)?"
3. "pe cand in Noul relatia se bazeaza mai mult pe relatia directa Dumnezeu "
4. "ca de fapt el este o declaratie facuta de cel ce este botezat ca este gata sa intre in familia lui Dumnezeu"
5. "cred ca esti de acord cu mine ca Botezul nu te mantuieste"
6. "daca stai sa te uiti o sa vezi ca procentul nu este ffff favorabil"
7. "dar in momentul in care urmezi doar scriptura"
Andrei_Mihai, îti raspund si eu la câteva din multele idei cu care ne-ai bombardat.
1. Se vede influenta teoriei "Sola Scriptura". Ai citit tu undeva ca apostolii sau Hristos cer Bisericii sa creada si sa practice NUMAI cele scrise? Iar textele unde ei poruncesc sa se tina si cele propovaduite oral, le-ai citit?
2. Ce facem, asteptam sa faca pacate ca sa aibe de ce se pocai?
3. Nu mai zi! Ai avut si tu relatia directa cu Dumnezeu precum a avut-o Moise, "fata catre fata, cum vorbeste un om cu prietenul lui (exod 33.11)"? A vorbit si cu tine "în direct" precum cu Noe, cu Avraam, cu Enoh, etc?
4. Daca un pagân devine crestin, evident ca trebuie sa "declare" ceva. Si multele situatii relatate în NT se refera la pagâni convertiti.
5. Nici un cunoscator al Scripturii nu va fi de acord cu tine. "Cine crede si se va boteza va fi mântuit". E vorba aici nu de ordinea unor actiuni, ci de doua din conditiile de a fi mântuit, botezul fiind una din conditiile mântuirii. Iar la mult citatul text de la 1 Petru 3.20-21, acolo scrie ca botezul mântuie, iar chestia cu marturia, care zice-se ca trebuie s-o depui, nu o poti scoate din acest text, din simplul motiv ca nu exista cuvâtul "marturie" în nici una din traducerile Bibliei, ia ce limba vrei. Cornilescu a gresit, cu voie sau fara voie, nu stiu.
6. Si cam ce procent de credinciosi veritabili sunt în adunarile voastre, si cam cât în Biserica? Aplica apoi procentul la populatia tarii, si spune-mi rezultatul.
Si în fond, numarul de adepti te convinge pe tine de adevarul unei doctrine? Mai ai si alt criteriu al adevarului?
7. Tu urmezi INTERPRETARILE adunarii tale, nu Scriptura. Vecinul tau adventist, tot asa, precum si cel carismatic. Aceeasi Scriptura, interpretari total diferite. (Chiar asa, tu stii ca urmasii lui Luther îsi boteaza copiii? Deci luteranii, reformatii, calvinistii, etc?)

Si ia aminte la cele scrise de Danyel, evident, daca te preocupa si altceva decât gâlceava. Iar daca tot scrii, ramâi la doua-trei idei, nu mai arunca galeti de idei, ca nu se poate face o discutie despre o suta de teme în mod simultan.
Reply With Quote