View Single Post
  #1  
Vechi 23.12.2010, 22:00:05
Rodica52 Rodica52 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 15
Implicit Frumusetea colindelor

Am fost cu un grup de copii, cu colinda, la Manastirea Stramba, judetul Salaj. Am fost primitii cu toata dragostea de parintele staret Grighentie impreuna cu obstea manastirii ca de fiecare data cand mergem acolo. Copiii au participat la Sfanta Liturghie, s-au spovedit si impartasit si cum se obisnuieste in postul Craciunului, colindatorii au primit daruri. S-au dat cu saniuta (au improvizat), au primit tort si alte bunatati, toate de post.
Ca de fiecare data, ni s-au umplut sufletele de bucurie, si am invatat, toti, sa primim cu dragoste, dar mai ales sda daruim cu dragsote. Parintele Rafail Noica spune intr-un interviu:"Daca au venit la mine, i-am primit, asa cum i-au primit si fratii mei din manastire si daca i-am ascultat si dac am avut cat de putina dragoste sa-i ascultam far sa-i judecam, de multe ori asa de putina dragoste a lucrat asa o inviere in viat acestor oameni, ca uneori am ramas nu uimiti ci trasniti...Deci dragostea, in cele mai mici manisfetari nu este o chestie psihologica nici macar morala, ci este legea vietii, si legea vietii aduce inviere!"
De-am avea cat mai multi astfel de parinti duhovnicesti!
Reply With Quote