View Single Post
  #2  
Vechi 12.03.2012, 12:34:35
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit A crede sau a nu crede...

Dupa mine credinta nu poate fi un act de gandire, ci mai mult de alegere si de simtire. Nimeni nu poate demonstra urmand logica ca Dumnezeu nu exista, precum nimeni nu poate demonstra tot prin rationamente logice irefutabile ca Dumnezeu exista.
Cred ca a crede in Dumnezeu sau nu este tot ceva dat de la Dumnezeu. Tot Dumnezeu ne "planteaza" samanta credintei in noi.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am un prieten , destul de apropiat , adica ne cunoastem de ceva timp , avem cam aceleasi hobby uri , faza e ca e ateu.Am avut de multe ori discutii pe teme religioase , si pur si simplu imi raspunde ''Pana nu vad nu cred''.Am incercat sa i explic , sa se uite in jur, tot ce exista , nu are cum sa fi aparut la intamplare .Nu prea il pot schimba , imi tot pune intrebarea da pe Dumnezeu cine la creat?, I-am spus ca pur si simplu , aceasta intrebare ,nu si are sensul pt mintile noastre omenesti , Dumnezeu e din vesnicie si punct.Imi pare rau sa spun da e genul de om gol sufleteste , cu nimic spiritual in el , material.
Am incercat sa i explic cum de universul in sine e atat de perfect , planetele cum orbiteaza perfect in jurul unei stele , viata in sine cat e de complexa , corpul uman , planeta noastra , care dintre toate planetele din sistemul solar numai pe ea poate exista viata , natura cat e de frumoasa si perfecta , si din pacate noi o distrugem , toate acestea nu pot aparea la intamplare.Nu reusesc sa i schimb mentalitatea , orice as face
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote