View Single Post
  #13  
Vechi 10.11.2012, 15:34:27
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..
Poti sa pui urmatoarele intrebari: Cum s-au mantuit cei drepti de la Facere pana la Moise?(pana la Moise nu a fost nimic scris)
Cum s-au manuit crestinii din sec I pana au fost adunate cartile Noului Testament?(prima comunitate crestina s-a format la 50 de zile dupa Invierea Domnului Iisus Hristos;NT in forma de astazi a fost recunoscut local in sec. IV--Sinodul local din Laodiceea, anul 360-- și universal in secolul VIII --Sinodul al VII-lea Ecumenic, anul 787)

Sf. Traditie sau Sf. Predanie este invatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii si din care o parte s-a fixat in scris mai tarziu. Ca si Sf. Scriptura, Sf. Traditie cuprinde Descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mantuirii noastre. Ea este viata Bisericii in Duhul Sfant, sau permanenta prezenta a Duhului Sfant in viata Bisericii.

Sf. Traditie a luat nastere inainte de Sf. Scriptura. In intelepciunea Sa, Dumnezeu a voit ca adevarurile Descoperirii dumnezeiesti sa fie date intai prin viu grai, spre a fi usor intelese si primite. Daca invatatura dumnezeiasca s-ar fi dat de la inceput in scris, credinta nu s-ar fi raspandit cu aceeasi usurinta si putere ca prin viu grai, cu care e inzestrat tot omul. Credinta se dobandeste si se intareste, la cei mai multi oameni, indeosebi prin viu grai. Sf. Apostol Pavel spune: “Credinta este din auzire, iar auzirea, prin cuvantul lui Hristos” (Rom. 10, 17).

La inceputul Bisericii, invatatura a venit de la Dumnezeu prin Dom-nul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu intrupat. Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, era astfel invatatura si predica vie. Prin predica lor, Apostolii s-au facut si ei vestitori ai adevarului. Ei puneau la temelia credintei lor, si a acelora pe care-i converteau, aceeasi Evanghelie iesita din plinatatea cunoasterii vietii dumnezeiesti de catre Hristos, cu Care Apostolii petrecusera impreuna si in care traiau acum. Sf. Apostol Pavel arata ca predica apostolica este insusi cuvantul lui Iisus Hristos, rostit prin gura Sf. Apostoli: “Cum ,dar vor chema numele Aceluia in Care inca n-au crezut? Si cum vor crede in Acela de Care n-au auzit? Si cum vor auzi fara de propovaduitori? Si cum vor propovadui de nu vor fi trimisi?… Deci, credinta este din auzire, iar auzirea, prin cuvantul lui Hristos” (Rom. 10, 14-17).

Insusi Mantuitorul a poruncit Sf. Apostoli sa propovaduiasca prin viu grai: “Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua” (Matei 28,19-20; Marcu 16,15; Luca 9, 2). Sf. Apostoli insisi ne incredinteaza in scrierile lor ca ei n-au scris in cartile lor decat o mica parte din cate au primit de la invatatorul lor. Sf. Ioan, Ucenicul prea iubit al Mantuitorului, sfarseste Evanghelia sa cu aceste cuvinte: “Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus, si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca nici lumea aceasta n-ar fi cuprins cartile ce s-ar fi scris” (Ioan 21, 25).Acelasi Evanghelist Ioan declara intr-una din Epistolele sale: “Multe avand a va scrie, n-am voit sa le scriu pe hartie si cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa vorbesc gura catre gura, ca bucuria noastra sa fie deplina” (II Ioan 1,12). Mantuitorul insusi n-a lasat nimic scris si nici n-a poruncit Sfintilor Apostoli sa scrie, ci sa propovaduiasca prin viu grai (Matei 28, 19-20).

Poate aceste site-uri iti vor fi de folos(catehism ortodox-de unde am postat mai sus- si un site care evidentiaza diferentele dintre ortodocsi si protestatnti):
Catehism ortodox: Sf.Traditie
Traditie-Scriptura(ortodoxie/protestantism)

Si pe acest site,crestin-ortodox, vei gasi articole interesante pe tema asta.
Reply With Quote