View Single Post
  #69  
Vechi 15.12.2013, 09:00:10
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Luther a avut o intenție cât se poate de sinceră și curajoasă: aceea a recuperării spiritului Bisericii primare, pervertit grav de Papalitatea de atunci.
Dar ce, știa Luther care e sau era spiritul Bisericii primare? Sau așa i se părea lui?

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Intenția lui nu a fost aceea de a dezbina și mai grav Biserica, așa cum s-a întâmplat, din păcate... A încercat să propună o reformă din interior... dar nu s-a putut.
Avem, iată, încă o mostră de gândire eretică marca laurastifter. Nu, Luder nu a dezbinat mai grav Biserica, el a ieșit pur și simplu în afara Bisericii, împreună cu ceilalți eretici care l-au urmat ori care i-au semănat. Spuneam eu că atunci când aud Stifter mă gândesc la Elveția; adaug: la Elveția protestantă, eretică și sectară. Iar cu propunerile și reformele din interior se pare că Luder s-a cam grăbit. Și ca o consecință ne-am pricopsit și noi aici în Rumânia cu o sectă de eretici luterani.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și gândiți-vă: nu a avut dreptate în revolta sa?...
(...) Mă refer, însă, la intenția lui de a se opune pervertirii credinței.
Păi cum a avut dreptate acest eretic? A avut o falsă îndreptățire de sine, și poate poate o fi avut și el ceva dreptate, dar pe care a reușit să o includă într-o erezie, distorsionând-o astfel.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Desigur, multe dintre dogmele luterane sunt diferite de cele ortodoxe.
Nu, scumpeteo, "dogmele" luterane nu sunt diferite de cele ortodoxe, ele sunt erezii. Iar luteranismul nu este eretic doar în materie dogmatică, ci și în cea morală, și în cea liturgică, și în cea spirituală. După cum se știe erorile dogmatice, ereziile (nu opinii diferite) sunt legate cu alte tipuri de erori, scoțându-i pe eretici în fapt în afara Bisericii, așa cum au și rămas până în ziua de azi.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În zilele noastre, din fericire, atât BC, cât și protestanții au, cel puțin la nivel oficial, o atitudine irenic-ecumenică și conștientizează greșelile trecutului.
Deci prozelitismul extrem de agresiv al ecumeniștilor și francmasonilor este atitudine irenică? Am trăit să o mai aud și pe asta; norocul meu că nu o aud la biserică, ci dinspre sinagogă.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, s-a ajuns la sciziuni grave în interiorul creștinismului, persecuții interconfesionale și alte atitudini grave, care n-au nicio legătură cu Persoana și învățătura Domnului Dumnezeului nostru.
Toată chestiunea e că Hristos nu a întemeiat creștinismul, ci Biserica. Nu știu de ce am senzația că tu vrei să dai cu piciorul unor daruri pe care le-ai primit, pe care iată că te arăți că nu le prea cinstești, și, încetul cu încetul, te pregătești să ieși subtil din Biserică pentru a face parte din creștinism, sau poate vrei să te duci direct la sinagogă. Sau poate la Templul din Ierusalim, reclădit. Sau, cine știe, poate chiar la vreo lojă, deși până acum nu mă gândeam la chestia asta.
Reply With Quote