View Single Post
  #50  
Vechi 10.02.2018, 00:22:25
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma gandesc la omul asta Franciszek Gajowniczek , cum intalnirea asta teribila din viata lui cu Maximilian Kolbe,care cred ca l-a lasat perplex.Ia lasat poate perplex pe multi prezenti acolo, cand au vazut aceasta "FLACARA TERIBILA", Maximilian inca se ruga, cand toti cei condamnati cu el erau deja morti. Gardieni nu au stiut sa lupte altfel impotriva spiritului ,decat brutal l-au injectat cu formol. Spiritul nu i l-au putut birui.

Ma intreb Ali Baba oarre nu crezi ca ei se uitau la omul asta ca la un extraterestru ? Ei erau distrusi iar el inalta rugaciuni catre Dumnezeu si Maica Domnului. Ma gandesc ca fata de un asa om, noi toti suntem in promiscuitate.Nu stim ce inseamna rugaciunea fierbinte,dragostea din inima ,simtirea din inima etc.

Ma gandesc asa in capul meu. Cand Dumnezeu ridica un om dintr-o familie,sau mai multe, unde este promiscuitate ,el nu vrea sa il ridice doar pe el ci si pe multi din jurrul lui. Cand esti ptr catava vreme langa unul ca Maximilian Kolbe,cu atat mai mult in conditiile rrespective, cred ca asta iti lasa o urma de nesters in inima. Vrei sa il imiti ,sa faci la fel, sa te jertfesti.
eu sunt un om simplu, mi s-ar face frica. mai usor mi-ar fi cu viceversa, atunci as fi nevoit sa ma intaresc si sa lupt. dar cel mai usor si preferabil pentru mine e sa-i neg, sa nu le accept existenta si sa-mi explic astfel de gesturi supreme ca o actiune total umana, o consecinta a empatiei dusa la extrem.

este omul capabil de astfel de gesturi doar prin natura lui? eu zic ca fara indoiala, sunt nenumarate cazurile de sacrificiu date de soldati, ca sa-si salveze camarazii. dar nu numai in razboaie le gasim, mereu in cazurile limita, cand este vorba despre viata sau moarte rasare cineva, cel mai bun, care ii salveaza pe ceilalti. asta inseamna umanitate.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote