View Single Post
  #28  
Vechi 22.05.2010, 20:19:59
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sau scris3 pagini

APROAPE DEGEABA.lucrurile stau f.simplu.cind mergi la spovedanie si ai pacate mari si grele duhovnicul te leaga pina la ispasirea pacatelor,dindu-ti tratamentul duhovnicesc pentru boala respectiva=canonul.dupa ispasirea canonului[timpul de oprire de la impartasanie]ceri dezlegare,preotul iti da binecuvintare si poti sa te marturisesti la alt duhovnic,fiind-ca esti un om nou purificat prin spovedanie si impartasit cu sf.taine.am trecut prin asemenea experienta cind parintele duhovnic era cit pe aci sa ramina la ierusalim.am pus intrebarea la minastire ce e de facut si mi-sa spus:trebuie sa mergi la episcop sa te dezlege si te vei marturisi la alt duhovnic[eu fiind sub canon].daca nu esti sub canon[oprire de la cele sfinte impartasania]spui f.simplu datorita distantei etc.parinte vreau alt duhovnic.exact ce zicea anatolie mai pe scurt,eu ti-am spus mai detailat ca am trecut prin asa ceva la Minastirea Rimet.dupa care am continuit marturisirea in parohia noastra.DACA NU AI CANON TE POTI MARTURISI UNDE VREI IN ORCE BISERICA ORTODOXA EXCEPTIND CELE PE STIL VECHI[STILISTII].la fel se intimpla daca moare duhovnicul si esti oprit de la cele sfinte ceri dezlegare la episcop dupa care alegi alt duhovnic.asa ca linisteste-te cerei voie de nu esti in canon si parintele te va lasa sa te marturisesti unde vrei.consider acest topic INCHEIAT!!!.
Reply With Quote