View Single Post
  #5  
Vechi 09.02.2011, 21:43:42
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dintr-un comunicat al Patriarhie Romane reiese ca joi, 10 februarie, peste 20 de preoti din Arhiepiscopia Bucurestilor vor participa la examenul de duhovnicie. Examenul consta intr-o proba scrisa prin care se vor evalua cunostintele duhovnicesti ale fiecarui candidat.

Stau si ma uit cat de mult am saracit. Un om care a memorat mai multe texte este bun de duhovnic, iar un altul care este om al rugaciunii, dar nu cunoaste textele ce le-au fost date spre memorare, nu poate fi duhovnic. Oare cand se va intelege ca un duhovnic adevarat va da sfaturi potrivite nu din carti, ci din relatia lui cu Dumnezeu. Daca era musai nevoie de testare pentru duhovnicie, atunci ea trebuia facuta de mari duhovnici sau dupa alte criterii decat cele "sa vedem cate cunoasteti". Sunt Sfinti Parinti care spuneau ca dadeau sfaturi pe care nici ei nu le intelegeau, dar erau rodul rugaciunii lor, era medicamentul potrivit pentru cel venit sa se vindece.
Nu vad ceva rau in asta ...

Probabil ca acei preoti sunt tineri.

Mi se pare firesc ca ei sa aiba cunostintele necesare pentru a deveni ulterior buni duhovnici. Ca sa poata aplica in practica, trebuie sa stie si "teoria".

E un punct de la care va incepe evolutia lor de acum inainte pe calea duhovniciei.
Pe langa cunostinte ei vor trebui, in mod sigur, sa "puna" multa rugaciune, dragoste, blandete, discernamant ca sa poata deveni duhovnici buni.

Depinde in mare masura de ei, de dorinta lor launtrica de a fi mereu prezenti si cu Dumnezeu alaturi si ... El ii va sfatui cand sunt la scaunul spovedaniei.
Spun asta pentru ca sunt multe exemple de ucenici ai marilor duhovnici care nu au fost asa cum ne-am fi asteptat. Deci acest criteriu nu este neaparat valabil.

Nu stim care este bibliografia si nici cine face parte din comisie (sau, mai bine zis, cat de buni duhovnici sunt cei din comisie), nu putem trage vreo concluzie.

Daca ar fi sa rationam asa, ar trebui, poate, sa anulam si orice facultate de teologie deoarece studentii nu invata din facultate cum sa simta Sf. Liturghie atunci cand slujesc si savarsesc Sf. Jertfa, de exemplu.

Atat facultatea, cat si acest examen de duhovnicie cred ca sunt un punct de la care ei "pleaca" mai departe cu niste cunostinte pe care nu trebuie sa le lase sa ramana la nivel teoretic,. Dar asta depinde de ei, de dorinta lor de a-L sluji pe Dumnezeu asa cum trebuie.
Reply With Quote