View Single Post
  #9  
Vechi 10.02.2011, 00:04:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

http://www.basilica.ro/ro/stiri_din_...urestilor.html

"Testarea candidaților are în vedere atât evaluarea cunoștințelor teoretice cât și a calităților duhovnicești individuale. Cei care vor trece examenul vor fi hirotesiți duhovnici de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și vor primi un certificat de atestare."

În casa unei dragi rudenii de-a mele (catolică) tronează la loc de cinste o diplomă (pe perete, înrămată) prin care i se conferă titlul de mare rugătoare! Fiecare cum crede... Numai că tare bine ar fi de-am avea un simț al derizoriului ceva mai pronunțat. Certificat de atestare a duhovniciei? Am cunoscut călugări cu puține clase, făcuți preoți și atunci, implicit, și duhovnici, oameni dedicați, dar neprobați la vreun examen, pe care, de altfel, unii dintre ei cred că l-ar fi căzut.

Așa cum mulțimea cunoștințelor nu te face înțelept, așa nici cunoașterea canoanelor (sau dreptului canonic sau mai știu eu, ce "subterfugii" și "subtilități" teologice) nu te face duhovnic. Înțelepciunea, ca duhovnicia, presupune trăire întru Hristos într-o stare de perpetuă rugăciune. Cât despre cunoașterea teologiei (teorii și alte cele de acest gen), am cunoscut și eu destui buni teologi atei - încă, cred, un argument că un examen scris nu te poate certifica ca un bun duhovnic.

Examenele acestea de selecție și triere între duhovnici și duhovnici nu își au rostul. Cred că ar trebui să existe o mult mai mare atenție la selecția candidaților la hirotonire. Duhovnicia vine mai apoi cu harul.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote