View Single Post
  #187  
Vechi 09.06.2017, 23:54:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Atunci cand am tradus filmul lui Jon Ronson,portiuni din el, finalul nu l-am tradus, si e foarte instructiv.Acum este tradus si il pun:
https://www.ted.com/talks/jon_ronson...age=ro#t-70412
14:23
BG: Nu pleca. Ce mă miră la povestea lui Justine e faptul că dacă îi căuți numele pe Google acum povestea asta e pe primele 100 de pagini de rezultate; nu găsești nimic altceva despre ea. În cartea ta menționezi altă poveste despre o victimă care a lucrat cu o companie de management al reputației pentru a crea bloguri cu povești drăguțe despre dragostea ei pentru pisici, vacanțe și altele și a reușit să scoată povestea de pe primele pagini Google, dar nu a durat mult. Câteva săptămâni mai târziu, a apărut din nou în primele rezultate. E asta o bătălie pierdută?
15:01
Jon Ronson: Cred că cel mai bun lucru pe care-l putem face când vedem oameni umiliți pe nedrept sau din motive ambigue e să luăm cuvântul. Cred că cel mai rău pentru Justine a fost că nimeni nu a sprijinit-o. Toți erau împotriva ei, ceea ce poate fi o traumă profundă -
să auzi de la zeci de mii de oameni că trebuie să dispari. Dar dacă există o multitudine de voci ca în democrație, unde oamenii discută, ar fi mai puțin traumatizant. Cred că aceasta e calea înainte, dar e dificil, pentru că dacă susții pe cineva, e incredibil de neplăcut. BG: Să vorbim despre experiența ta, căci ai luat atitudine scriind o carte.
15:37
Apropo, e lectură obligatorie pentru toți, bine?
15:40
Ai luat atitudine deoarece cartea ta e despre cei care umilesc. Presupun că nu ai primit doar reacții pozitive pe Twitter.
15:47
JR: Nu m-am înțeles prea bine cu unii oameni. (Râsete) Nu vrei doar să te concentrezi... pentru că mulți oameni au înțeles și au apreciat cartea. De 30 de ani scriu despre abuzuri de putere. Când scriu despre oamenii puternici din armată sau industria farmaceutică, toți mă aplaudă. Atunci când spun: „Acum noi suntem cei puternici care abuzează de putere” oamenii spun: „Bine, și tu ești rasist.”
16:14
BG: Ieri seară eram la cină și aveau loc două discuții. Pe de-o parte tu vorbeai cu oamenii de la masă și aveați o discuție constructivă. Pe de altă parte, când te uitai la telefon primeai un puhoi de insulte.
16:27
JR: Da, așa s-a întamplat ieri seară. A fost o cină TED. Stăteam de vorbă și era bine, apoi mi-am verificat Twitter-ul. Cineva a spus „Susții supremația albilor”. M-am întors la masă și am mai vorbit cu cineva,si apoi m-am întors la Twitter, cineva scrisese că simpla mea existență a făcut lumea mai rea. Prietenul meu Adam Curtis spune că poate Internetul e ca un film cu John Carpenter din anii '80 în care toată lumea începe să țipe și să tragă unii în alții și în final toți pleacă spre un loc mai sigur. Încep să cred că ar fi o opțiune bună. BG: Jon, mulțumim. JR: Mulțumesc, Bruno.
17:05
(Aplauze)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote