View Single Post
  #5  
Vechi 29.01.2010, 23:22:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

[quote=sophia;197772]Astazi ne-a spus preotul la predica despre mai multe feluri de botez care exista.
Marturisesc: eu nu prea am inteles. Acum am gasit pe internet ceva, dar am impresia din text, ca nu este tocmai in regula (de ex. la pct.4).
Preotul a adaugat si un al optulea botez: taierea imprejur, botezul iudaic al lui Iisus.
Eu una am crezut intotdeauna ca botezul inseamna altceva: crestinare, acceptarea in comunitatea crestina, concomitent cu primirea de nume.
Ma rog. Mi mi se pare putin fortata aceasta lista, adica sa denumesti toate astea "botez".
Adevarul este ca pentru mine exista numai botezul in apa, primit la nastere, cand devenim crestini ortodocsi si primim un nume.



Totusi nu pricep cum poate afirma un preot ortodox ca exista opt (?) botezuri?.... In credinta ortodocsa exista un singur botez. Si chiar Sfanta Scriptura spune: "Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez". Poate preotul tau incerca sa zica altceva: ca nu toate referirile din Biblie, au intelesul de botez, propriu zis
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote