View Single Post
  #4  
Vechi 22.09.2011, 23:16:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
draga glykys, cred ca nu sti ce e iubirea.... o iubire puternica o poate face sa treaca peste asta, o poate face sa uite de Dumnezeu.... cred ca si el o iubeste mult daca accepta sa se boteze...... si e un prim pas important.... eu cred ca ra trebui sa se casatoreasaca, astfel Dumnezeu impreuna cu ea o sa il aduca la credinta.... cel mai important pas e botezul.... dupa asta o sa se intample adevarate minuni....... Doamne ajuta!!!

Casatoria este cruce, jertfa, nu doar iubire pe paine...
Ca om, nu poti avea niciodata certitudinea ca il poti mantui pe celalalt, indiferent cat l-ai iubi si cate jertfe ai face; Dumnezeu le face pe toate. Eu consider ca botezul ar trebui sa vina in urma unei reflectii indelungi, neinfluentate de iubiri care vin si pleaca. Dragostea de Dumnezeu trebuie sa fie temelia unei relatii intre oameni si nu invers. Viata e oricum destul de grea, daca ne-o mai complicam si noi, legandu-ne viata de un om duplicitar in aspecte atat de importante... Una e sa nu te hotarasti daca sa porti o bluza alb sau roz si alta e sa fii ortodox ziua si penticostal noaptea.

Nu as sfatui pe nimeni sa se joace de-a Sfintele Taine (Botezul), atata timp cat nu e hotarat asupra alegerii sale. Ca doar marturisim "Un botez", nu mai multe.

Am iubit si eu, probabil inca mai iubesc, sunt de acord ca pe om il iubesti cu calitatile si defectele lui, dar una e iubirea si alta e casatoria pe viata in Biserica Ortodoxa, ca o cale de mantuire si nu de pierzanie.

Sfatuiesc persoana care are aceste dubii sa se consulte si cu duhovnicul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote