View Single Post
  #3  
Vechi 02.03.2017, 21:24:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
Buna ziua. Am o prietena care de ceva timp are probleme sufletesti. Ea a fost o persoana foarte credincioasa, dar de la moartea bunicului ei (a murit de cancer) a inceput sa se departeze putin cate putin de credinta, are o oarecum suparare pe Dumnezeu pentru ca i l-a luat pe bunic, cel pe care il considera tata si care a crescut-o dupa divortul parintilor ei. Acum, dupa 8-9 ani, inca ii este foarte dor de el si are vise cateodata in care il simte foarte bine pe bunicul ei. Si acum sa prezint situatia ei: de ceva timp a inceput sa auda o voce la Biserica, prima oara cand a auzit vocea i s-a facut rau pe moment, si i-a trecut foarte repede. Ultima oara cand a fost la Biserica, iar a auzit vocea. Iar noaptea nu poate sa doarma, foarte greu adoarme pe la orele 3-4. Iar intr-o noapte, nu mai stie daca a fost vis sau s-a trezit din vis, dar a vazut o femeie cu parul negru deasupra ei, si a aprins tv-ul si a disparut faptura. Chiar recent a mai avut un vis asemanator, vineri, in care o femeie i-a spus citez: sa inceteze cu lucrurile "astea" ca o vede ca e vulnerabila ( adica o vede pe prietena mea ca e vulnerabila) si ca poate sa o posedeze, dar in vis nu i-a spus acest cuvant, si i s-a facut rau prietenei mele, ca si in Biserica. Si in unele perioade tot aude voci in cap care o duc cu gandul la suicid. A vorbit cu un parinte si acesta i-a spus ca e un inceput de aparitii demonice care se pot inrautati si ca trebuie sa se roage mai des, sa se impartaseasca mai des. Ea nu intelege de ce pateste asemenea lucruri, dar are niste ipoteze, una ar fi faptul ca nu a trecut inca peste durerea pierderii bunicului si supararea inca apasatoare pe Dumnezeu pentru asta, si asta sa fie pedeapsa lui, iar a doua, un posibil blestem de la mama tatalui ei, care este moarta, si din cate am inteles, un asemenea blestem este foarte puternic. Mai mentionez ca ea are probleme cu inima, are o mica tahicardie, tensiunea este mica, si este si anemica. Stiti cumva daca este o problema medicala, sau una sufleteasca? ce pot sa fac sa o ajut? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Simptomele sunt inceputul unei schizofrenii.Sa mearga repede la psihiatru
sa-i dea un tratament de lunga durata cu antidepresiv combinat cu tratament antipsihotic.Si o sa scape si de gandurile negre si halucinatiile vizuale.
Reply With Quote