View Single Post
  #152  
Vechi 24.03.2008, 10:28:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de vsovi
FEMEIA este chemata sa-shi asculte shi sa-shi creada BARBATUL iar in casnicie sa se supuna shi sa-i fie supusa cu atat mai mult cu cat Barbatul fiind sluga vrednica a lui Hristos are datoria sa se smereasca shi sa fie mai mic decat aproapele sau, unde este inclusa shi consoarta sa... deci unde scrie shi unde se vede ca va fi ca o closhca? Va fi langa omul pe care i l-a dat Hristos pentru mantuire cu bunele shi cu relel ce vin asupra unicului trup de inger care este Cununia in care vor locui asha cum au promis in fatza lui Dumnezeu din dragoste shi nesilitzi de nimeni...


Mântuitorul nu a spus nici un cuvânt despre subordonarea femeii sau necesitatea ca ea sa asculte de barbat.

Closca: ma referam la aspectul fizic, care este o expresie a caricaturizarii spirituale.

Mântuitorul nu a zis "Eu sunt Calea pentru barbati iar femeile trebuie sa asculte de ei". Si femeile tot pe Hristos Îl au cap.

Vorbesti despre casnicie ca având drept obiectiv unirea a doi indivizi pentru a duce greul vietii materiale. În realitate fiecare om e chemat sa cunoasca pe Dumnezeu în Duhul Sfânt.
"Mântuitorul nu a spus nici un cuvânt despre subordonarea femeii sau necesitatea ca ea sa asculte de barbat."

nu a spus in sensul voit orbeshte de tine prin care rastalmaceshti totul ca sa ce? ma intreb ce vrei de fapt? iar prin ce nu a spus nu prea putem demonstra ca ar fi spus contrariul, decat daca l-a shi spus... chiar daca nu doar cu Cuvantul ci cu plinirea sau fapta...

Dar pacatoasei prinsa in adulter de farisei sau atator femei care au venit la el, nu le-a spus intzotdeauna "iertate-tzi sunt tzie pactele shi sa nu mai pacatuieshti ca sa nu tzi se intample tzie mai rau!"

Chiar mai sus tzi-a dat citate Brigate shi dumneata negi evidentza? :dontgetit:

Dar e adevarat ca nu a impus ascultarea nimanui cu fortza nici de el, atunci cum ar fi impus-o de barbatzi care sunt in general pagani, ci mereu a zis cine voieshte sa-I urmeze, cei chematzi, cei cazutzi ai casei lui Israel, catre cei pacatoshi ai Lui shi nu catre dreptzi venise sa cheme la pocaintza shi desavarshire shi Imparatziea Cerurilor... dar cine voieshte trebuie sa asculte shi sa se subordoneze cu frica de maimarii in trup... iar aceshtia inainte de totzi ceilaltzi mai mari, sunt mai marii in sfintzenie in trupul lui Hristos, deci nu numai femeile ci totzi, shi unii altora in Hristos...

Nu, Femeile nu-l au shi ele cap pe Hristos ci pe BARBAT, shi nu tzine demonstratzia cu aducerea la absurd ca sa demonstrezi contrariul... NU DOMNULE TRADITZIE...

deci sigur FEMEILE il au cap pe BARBAT, dar nu prosteshte shi intzelegere strict la litera ca sa strici litera ca sa distrugi, ca litera zice bine, dar unii ishi scot ochii voit ca sa se poticneasca, dar atunci mai bine scoate de la tine ochiul tau cel drept sau mana ta cea dreapta ca itzi este de folos sa intri in Imparatzie orb sau schilod decat sa fi aruncat de ochiul tau cel stramb dar care se crede drept in intunericul de afara... ci citirea literei se face cu intzelegere shi cu un pic de sare shi duhovnicie, ca nu facem doar gramatica shi exactitatea frazei ca s-o denaturam, dar daca am face exactitatea in mod cinstit ne-am mantui, dar folosim cuvintele din texte ca sa luam literele shi sa nazarinim ceva dupa capul nostru, spre a noastra pierzare... cum spune Apostolul...

Poi sigur ca shi ducerea greului vietzii materiale este un scop, dar acesta se subordoneaza scopului dat de Dumnezeu, purtarii crucii intru EL... Poi nu fiecare om separat in casnicie ci formand un singur trup, o familie, o comuniune sfanta cu apropiatzii, caci cununia formeaza un singur trup neadulterin, ingeresc, curat, sfant, shi acela trebuie sa-l cunoasca pe Dumnezeu shi sa se rastigneasca intru Cunoashtere shi nu cum spui dumneata ca fiecare pe cont propriu trebuie sa-l cunoasca ducand la individualism intru Hristos, doar ca nu cumva sa-l subordoneze pe celalalt folosindu-se de Hristos unul pe altul doar ca-i place sa naravessca shi din lene-rea sa ajunga viclean shi sa-l sclavagizeasca pe iubita sau pe fratele sau, dar Hristos ca sa fim slujitori fratzilor noshtrii ne-a chemat, iar daca el nu se va simtzi, ishi va ingroshea cerbicia(ceafa) shi nu-shi va cercui invartosharea inimii intru Hristos, atunci va veni shi mania Domnului asupra lor n-avea grija, shi-o vor aduce peste ei, shi atunci vor simtzi, astfel ca aceasta ne cere ca shi mantuire sf Pavel: ca sa subordoneze intru Hristos unul pe altul shi nu tiranic ci fiecare sa se supuna shi sa slujeasca unul altuia intru Hristos, caci cum sa se supuna daca n-ai cui?, caci fara ascultare shi fara carma shi fara porunca shi fara sluga care porunceste ce a zis stapanul de ce shi de cine vom asculta? de cuvintele draceshti care se vor infiltra din vazduhuri? ale slujitorilor de idoli care vor zice imperativ tot felul de prostii ca: Nu da, nu atinge, rabda, nu manca, mananca, nu-i bai, bea, desfraneaza! facandu-ne ca tampitzii slujitori la slujitori de idoli shi nu la poruncile curate ale barbatului sau ale femeii, auzite de la Hristos?... iar dumneata vezi ceva rau in asta... in a se pazi omul prin porunci unul pe altul, sotzii, ca sa nu cada in ispita shi sa iasa din patimi... shi sa nazuiasca a devenii cereshti shi nu oameni lumeshti.

poi shi cand dai porunca nu ashteptzi sa se subordoneze celalalt ca un robot ci ashteptzi ca sa cashtige intzelepciune, mantuire, smerenie, dragoste ca liant al desavarshirii shi sfintzeniei...

deci nu exagera cu poruncile, cu eliberarea de tiranie, de tirania cea rea, cu gainile shi closhtile, cu ironiile shi cu absurdul ca sa ushurezi crucea ca suntem chematzi la mantuire shi rabdare de greutatzi shi nu te obliga nimeni cu fortza, dar daca ai venit intru Hristos, ca om ce te-ai lepadat de sine, nu se poate ca sa faci incontinuare toate minciunile shi naravurile shi patimile avute shi in lume doar ca sa ai senzatzia ca iata ca eshti liber shi nu trebuie sa ascultzi decat liber, "smerenie de bunavoie" sau "ascultare ingereasca" cum multzi ne inshelam facandune farisei ce par negreshitori, ca iata in realitate, practic femeia shi barbatul asculta de toate poruncile spuse shi nespuse ale lumii shi la acestea se subordoneaza fara sa carteasca ca shi slugi foarte ascultatoare, voit orbite, sau impreuna cu turmele, shi acolo nu este nici cea mai mica revolta shi impotrivire shi iata ca acolo asculta nu numai de barbat ci de peshte, de adulterin, de ingamfat, de ticaloshi, de mincinoshi, de cel rau, de cel ce-tzi da mocirla patimilor ca sa te balaceshti ca shi ei, asculta de celelalte femei sodomo-gomorice pentru izvorul baratziei gomorice din barbarbarbat, de toate minciunile fara sa-shi pune deloc problema shi dumneata in loc la astea sa te gandeshti, astea sa te infricosheze shi sa te nemultzumeasca, dumneata te ie de piept cu poruncile nesangeroase ce vin de la Hristos... in ce priveshte relatzia barbat shi femeie?

POI aceasta spune preotul catre mireasa, "sa-tzi ascultzi barbatul!" shi bine face iar femeile trebuie sa shtie ca aste le este porunca shi datorie nesangeroasa, ca sa nu se trezeasca ca nu le convine, ca doar asha au venit ambii la cununie, din dragoste shi nesilitzi de NIMENI. Iar Parerea mea este ca Domnul intzelptzeshte shi duhovniceshte vorbeshte, shi dreapta este Taina cununiei... shi cuvintele nu au alte intzelesuri ca nu vorbeshte doar cu apropouri ci shi la obiect, dar nu ca shi criminalul ci ca Parintele lor...

poi Domnule traditzie, degeaba ai vrea un comportament perfect in cele vazute shi auzite, in trairea dintre sotzi ca nu cumva sa nu se raneasca unul pe altul ca daca este doar o perfectiune robotica shi programatica dar lipsita de sens de substantza este mai multa ranire reciproca, fiindca e nevoie mereu de o picatura de dragostea sfanta tainuita, de desavarshire, de compasiune shi traire comuna ca altfel este doar o implinire vicleana shi lenesha, care nu sporeshte ci merge la pierzare... shi astfel iata ca tzi-am aratat ca defapt dumneata doreshti o satira a mortzii ca relatzie, impins de o taire a radacinilor caci este o perfectziune fara contzinut... dar shi perfectziunea este toata a lui Dumnezeu shi daca doreshti perfectziune trbuie sa urci scarile, iar scarile perfecte contzin shi dragostea sfanta shi tacerea shi ascultarea shi rabdarea ocarilor shi trecerea cu vederea a rautatzilor aproapelui, shi bucuria mantuirii aproapelui ca a primit de sus shi nu de la tine, ca a reushit prin Dumnezeu shi nu doar ca tu sa te potzi lauda ca l-ai inlesnit... ca defapt poate ca doar l-ai surpat cu voiirile tale... dar nu vrei sa recunoshti, shi trebuie sa intrii in ceata celor ce iarta... a celor ce iarta de 70 cate 7 adica shi de multe ori, shi cu Dumnezeu, shi respectand poruncile, shi sa para ca doar de 7 ori... deci cu taina shi smerenie, ca 7 sunt sfintele shi infricoshatoarele Taine...

dar sa n-o mai lungesc stimate traditzie... ca sa nu ai impresia ca te tiranizeaza multzimea cuvintelor mele, ca sa nu arunc dupa Femeie un rau s-o inghita apa, cum v-a face balaurul cu Biserica lui Hristos... dar ii v-a da ajutor pamantul... iar Vulturul o va duce in pustie sa fie Hranita acolo, departe de gura balaurului care foc va arunca shi va sta sa-i manance copilul de parte barbateasca de cum il va nashte...

deci shi in concluzie shi corolar shi rezultanta:
femeia trebuie sa fie subordonata barbatului, sclava lui, unealta lui, ajutorul lui, la cheremul lui, robotul lui, avand dreptul de a face cu ea ce vrea, s-o distruga s-o omoare, s-o stice, s-o batjocureasca, s-o distruga... ei vezi aceasta exagerare tinde sa strice Cuvantul sa te faca sa negi shi sa vrei contrarul... dar sa nu uitam ca jertfa femeii pentru barbatul sau, din iubire, poate sa includa shi astfel de trairi shi emotzii shi sentimente, pe care Hristos nu le-a desfintzat... ele pot exista... iar barbatul de asemenea, poate sa-shi dea viatza pentru sotzia lui facand chiar mai mult decat aceasta pentru Hristos, pentru ea, pentru familia lui, cum tocmai am vazut in TV un examplu, cand eu ma intrebam cam ce dragoste trebuie sa aiba un sotz, un barbat pentru sotzia lui shi iata ca m-am ingrozit shi m-am luminat vazand chiar in TV intr-un fapt real, deci nu poveshti vanatoreshti shi nici inaltzimile ce impresioneaza prin filme, ci am vazut clar cum un sotz shi o sotzie mergeau cu mashina shi au vrut sa depasheasca un vehicol dar l-au acroshat shi au sarit in rau shi mureau amandoi daca barbatul nu shi-ar fi salvat sotzia shi shi-ar fi scos-o afara printr-un efort supraomenesc, shi el sleit de puteri a murit, ca fiul sau fica lor sa aiba macar unul din parintzi langa el... deci ce a fost el daca nu sclavul ce shi-a dat pana shi viatza... shi nu sunt poveshti sau melodrame shi vrajeli inalte ce ai zice ca se pot face filme sa grozaveshti lumea ci a fost un fapt banal, real shi prezentat pe tv...

asha ca ce mai ai de comentat? frate Traditzie draga?... cine pe cine a ascultat? Ce l-a facut sa nu se salveze pe el? ci pe ea? chiar daca poate nu shtia ca v-a muri... dar putea sa se salveze el... caci disperarea de supravietzure de la innec shi lipsa aer shi cadere, nu-tzi mai permite sa gandeshti...

iarta-ma ca am zis ca e ultima replica mai sus, deci iarta-ma ca nu m-am putut rabda shi tzi-am mai dat o replica... caci calcatorii de cuvant...???:(:(... asha ca te rog ma iarta ca nu putem spera la bine calcand shi facand rau... dar ai zis ceva fals ca ash fi zis eu, ca vorbesc despre casnicie cu obiectivul vietzii materiale... iar eu n-am afirmat asha ceva... ci tocmai am vazut aseara un film cu Sergiu Nicolaescu shi m-am mirat de profunzimea lui.... era o replica pentru anii ce veneau, ca filmul era despre un castel pe care-l apara un austriac shi despre Unire... dar a fost o replica demna de Imparatzia Cerurilor:

"in Biblie scrie ca Hristos vorbea ca saracii vor moshtenii imparatzia cerurilor, dupa moarte, iar ei, saracii ashtia (politici ca la ei batea apropoul), voiau s-o moshteneasca aici shi acum (dar nici nu era vorba de Imparatzia Cerurilor ci pe cea a bunastarii)" ceva de genul asta... deci m-am mirat cum a avut curajul sa se faca astfel de afirmatzii cand era politzia politiza a cezarului atat de riguroasa in cenzura... shi in multe filme ale lui shi cu el s-au spus multe lucruri adevarate... acuma ce a patzit-o dupa revolutzie, nu mai comentez ca nu are rost... dar oricum, atunci era vremea shi filmele le-am vazut pe vremurile respective... dar n-am fost atunci chiar asha de atent la detalii de tipul asta... dar sa revenim la subiect...

Daca femeii i se cere sa asculte de barbat, atunci barbatului ce i se cere? am impresia ca sa fie gata sa moara pentru femeia lui, nu sa sara la bataie, ci sa-shi dea viatza lui in locul ei.???
Reply With Quote